България заема осмо място в Европейския съюз по общ брой регистрирани продукти, вина и спиртни напитки със защитени наименования. Това съобщи министърът на земеделието и храните Десислава Танева на официално представяне на продукти и вина със защитени наименования в МЗХ. „Страната ни има вписани общо 74 защитени наименования, като 6 от тях са на земеделски продукти, 55 са на вина и 13 на спиртни напитки“, поясни министър Танева. Тя допълни, че големият брой на вписаните продукти се дължи на виното. „Това е секторът, който е успял най-добре да се възползва до момента от факта, че има вписани толкова много продукти, което позволи те да направят и стъпки за разширяване на своето пазарно присъствие у нас, в Европа и в трети страни“, заяви още Десислава Танева.
Първите места заемат страни с много по-големи традиции от България, като Италия и Франция.
„Настоящата година е изключително успешна, защото Европейската комисия одобри 33 промоционални програми, като 4 от тях са на български сдружения. В това отношение ние се нареждаме на второ място заедно с Италия. На първо място, с най-много одобрени програми, е Гърция“, посочи Десислава Танева.
Първият земеделски продукт, вписан в регистъра, е „Горнооряховският суджук”, следван от „Българското розово масло”. През 2014 г. бяха вписани и три вида храни с традиционно специфичен характер – „Филе Елена”, „Луканка Панагюрска” и „Роле Трапезица”. В регистъра бе включен и „Кайсерован врат Тракия” като храна с традиционно специфичен характер. Министър Танева съобщи, че на този етап има подадени още две заявления за регистрация на - „Пастърма говежда” и „Луканка Троянска“.