Вторият ден на Глобалния форум GS1 започна със сесии по работни групи, чиято цел бе да запознае участниците с развитието на стандартите в отделните сектори и новите правила за използване на GTIN номера.
Централата на GS1 е взела мерки за гарантиране на уникалността на GTIN номерата, това е инициирано от представители на индустрията във връзка с бързо развиващата се онлайн търговия и желанието да се гарантира удовлетвореността на потребителя, получавайки точния продукт.
В работната среща за транспорт и логистика специално внимание бе обърнато на доставчиците на стоки, защото те са най-заинтересовани да създадат максимални улеснения за крайните потребители. Добри практики бяха представени от Полша, Германия и Португалия. Последните имат виртуална симулация (софтуер) за ползите от използване на стандартите в сектора на Т&L. GS1 България ще потърси възможност за предоставяне на услугата и на българските фирми.
Основна тема в работната група Public Policy беше борбата с разпространението на фалшивите и пиратски стоки. В световен мащаб търговията с фалшиви стоки възлиза на 500 млрд. долара, което е 3% от световната търговия. В Европа 5% от внесените стоки са фалшиви. Технологичният сектор е с най-голям процент на фалшиви продукти - 7%. Нарастващият дял на фалшиви стоки е довел до загубата на работа във Великобритания на 60 000 души.
Пленарната сесия за здравеопазването бе открита от Улрике Kрейса, а гост лектори бяха Маргарет Мърфи, Световната здравна организация, Майк Роуз, зам. президент управление веригата на доставки в Джонсън&Джонсън, Джон Котър финансов директор на болница Свети Джеймс Дъблин, както и Андрас Сюл главен фармацевт, Европейска асоциация на болничните аптеки. Всички се обединиха около идеята, че стандартите GS1 повишават ефикасността, намаляват грешките при грижата за пациентите, както и съкращават разходите и времето на обслужване.
Информация за напредъка на сравнително нова, но добре приета и организирана услуга, показва, че 13 Национални организации от структурата на GS1 са акредитирани като регистрационни агенти за издаването на LEI кодове.
Форумът продължава, като в следващите дни ще се проведат срещи на Националните организации по региони. Важна тема е и внедряването на стандартите при изграждане на система на проследимост на тютюневите изделия.