Добра практика на GS1 AISBL разкрива, как френската верига за хранителни стоки „Карфур“ използва платформата GS1 GDSN, за да подобри комуникацията си със своите партньори, както и своите финансови резултати.
Петнадесет години след присъединяване към Глобалната мрежа за синхронизация на данни (GDSN) във френската верига за търговия на дребно „Карфур“ могат да се извадят правилните заключения за процеса по внедряването и ползите. Обектите на веригата „Карфур“ във Франция са едни от първите, които са се възползвали от цялостния потенциал на мрежата. „Идеята беше да опростим обмена на продуктови данни с нашите доставчици“, казва Марина Гуеган, IT директор Master Data за компанията.
GDSN повишава ефективността по отношение на въвеждане на нови продукти от нови партньори и на комуникацията с вече съществуващите такива. Преди присъединяването към стандартизираната мрежа бяха необходими три или четири итерации между „Карфур“ и доставчиците за попълването на един продукт, процес отнемащ около 8-10 мин. Умножено по хиляди продукти и доставчици това е равносилно на много ненужно време и усилия, които сега се спестяват и са сведени до почти нула благодарение на стандарта GS1 GDSN.
Една от основните ползи за веригата е ефективността в планирането. Новите атрибути могат да бъдат на разположение предварително, за да бъдат използвани в бъдещите таблици за продуктите. Това позволява на търговските партньори да пускат на пазара нови продукти бързо и без затруднения. GDSN позволява на „Карфур“ да структурира по-добре данните за продуктите и да подобри качеството им, намалявайки човешката грешка.
През 2021 г. GS1 Bulgaria стартира партньорството си с немската софтуерна компания atrify и към средата на 2021 г. се очаква успешно да заработи българския GDSN data pool EComGrid.
За повече информация за българския data pool EComGrid, безплатни консултации и възможности за включване свържете се с GS1 България на gs1bulgaria@gs1bg.org и на телефон 02/ 8117 439.