Правителството прие Конвергентната програма (КП) на Република България за периода 2015-2018 година. Тя е изготвена съгласно графика за провеждането на инициативата за предварителна координация на икономическите политики в Европейския съюз - т.нар. Европейски семестър. Програмата отчита мерки и развития по първата от седемте препоръки на Съвета от 8 юли 2014 г. относно Националната програма за реформи на България за 2014 г. и съдържаща становище на Съвета относно Конвергентната програма на България за 2014 година.
В КП са отразени приоритетите на правителството за придържане към фискална политика, осигуряваща дългосрочна устойчивост на публичните финанси и ефективно насочване на публичните разходи към ускоряващи икономическия растеж дейности. Фискалните цели в средносрочен план остават насочени към запазване на устойчивата бюджетна рамка в контекста на ангажиментите на страната по линия на Пакта за стабилност и растеж. Важни аспекти от политиката на правителството са и ускоряването на структурните реформи, стабилизиране на институционалната среда и подобряване на бизнес климата.
В документа са представени също така мерки и политики, насочени към повишаване на събираемостта на приходите, борбата с данъчните престъпления и сивата икономика.
Одобрена беше и актуализацията за 2015 г. на Националната програма за реформи (НПР), която е тясно обвързана с Конвергентната програма. В НПР е представено изпълнението на мерки за адресиране на макроикономическите дисбаланси, на специфичните към страната препоръки и за напредъка по изпълнение на националните цели по стратегия „Европа 2020“, както и за изпълнение на допълнителните мерки за реформи и за използването на структурните фондове.
През 2015 г. усилията на правителството са фокусирани върху подобряване на пенсионната, здравната и съдебната системи, промени в образователната система и преглед на енергетиката. Социалната политика е сред основните приоритети, като усилията са насочени към подпомагане на хората с ниски доходи. Друг важен акцент е създаването на заетост в районите с висока безработица. Избраната от правителството формула, която трябва да заздрави икономиката и да подобри капацитета й за растеж, съчетава осигуряването на политическа и институционална стабилност с мерки за цялостно подобряване на бизнес средата и фокусира публичното финансиране в сектори, носещи висока добавена стойност.