Министерският съвет одобри решение за разплащанията на разпоредители с бюджет по договори.
С акта се предвижда плащанията по договори от разпоредители с бюджет, които са платци по тях, да бъдат извършвани само след потвърждение от Националната агенция за приходите и Агенция „Митници“, че получателите на плащанията нямат публични задължения, а в случаите, когато лицата имат такива – че за съответните публични задължения са наложени обезпечителни мерки по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
Обменът на информация между приходните агенции и разпоредителите с бюджет, които са платци по договорите, ще се осъществява изцяло по електронен път. Предвиден е специален ред, когато платци по договорите са Националната агенция за приходите и Агенция „Митници“. В тези случаи ще се извършва служебна проверка на лицето, получател на плащането от съответната приходна агенция за наличие на публични задължения, като плащането по договора ще се извършва при спазване на изискванията на общия ред.
В решение е предвидено, когато разпоредител с бюджет не е получил потвърждение от НАП и/или Агенция „Митници“ в предвидения 7-дневен срок, незабавно да уведоми изпълнителния директор на НАП или директора на Агенция „Митници“ и да изиска потвърждение. В случай, че не се получи потвърждение и при повторното уведомяване, разпоредителят извършва плащането и уведомява министъра на финансите.
Решението влиза в сила от 1 декември 2014 г. Предвиден е преходен режим за плащанията по договори, за които датата на плащане е не по-късно от 12 декември т. г. В тези случаи разпоредителите с бюджет незабавно уведомяват НАП и Агенция „Митници“ и извършват плащането по договора.
Мярката се прилага в изпълнение на един от основните правителствени приоритети за повишаване събираемостта на бюджетните приходи. С нея се предприема ефективна защита на фискалната позиция и оптимизиране на процеса по събиране на бюджетните приходи от мита, данъци, задължителни осигурителни вноски и други публични вземания, събирани от НАП и Агенция „Митници“.
Мярката ще бъде изпълнена чрез засилване на междуинституционалното сътрудничество, координацията, обмена на информация между приходните агенции и разпоредителите с бюджет – министерства, държавни агенции, общини и т. н. Други очаквани ефекти от прилагането на тази мярка ще бъдат намаляване на разходите за събиране на публичните вземания чрез електронен обмен на информация, ефективно използване на съществуващите информационни технологии и ресурси в институциите, осигуряване на по-добра отчетност и прозрачност за дейността на публичния сектор, в съответствие с принципите, нормите и най-добрите практики на ЕС, както и ограничаване на корупционните практики.