Назад

Годишната среща на ISO постави приоритетните направления за работа в международната стандартизация


От 18 до 22 септември 2023 г. в Бризбейн, Австралия, се проведе годишната среща на ISO под домакинството на Standards Australia. 

Фокусът на годишната среща беше поставен върху ключовата роля на международните стандарти за осигуряване на адекватен отговор на глобалните предизвикателства и за ускоряване напредъка в постигането на целите за устойчиво развитие на ООН. Петдневното събитие послужи като платформа за обединяване на усилията, за тласък в развитието на технологиите и постигането на устойчивост, за да бъде осигурено по-добро бъдеще за всички.

Участие на място и онлайн взеха над 4000 участника от над 140 държави. Програмата включваше 20 сесии с водещи говорители и експерти в съответната област, вкл. представители на бизнеса, индустрията и на властите.

Генералната асамблея протече по обичайния дневен ред, свързан с дейността и развитието на организацията, беше проведен избор за нови членове на Съвета на ISO в някои от групите, бяха връчени награди и беше отбелязано сътрудничеството на ISO с IEC и ITU.

Обобщено, основните теми, които бяха поставени във фокуса на съпътстващите дискусии, включваха:

  • Развитието на технологиите в полза на цялото човечество и тяхното въздействие върху трансформациите на живота – изкуствения интелект, дигитални близнаци, метавселена и изключително важната роля на стандартите за киберсигурност, чрез които да бъдат предпазени критичната инфраструктура, данните и отделните индивиди. Разработването на стандарти за изкуствен интелект беше поставено като основна и спешна задача, а наградата за водещ технически комитет с най-високи постижения за годината беше присъдена на съвместния технически подкомитет ISO/IEC JTC 1/SC 42 „Изкуствен интелект“.
  • Критичната роля на стандартите при разработването и провеждането на политики и за осигуряване на доверие, прозрачност и предвидимост в международната търговия - многократно беше подчертана необходимостта властите да използват възможностите на стандартите при провеждането на своите политики, за борбата с корупцията и за осигуряване на устойчивост.
  • Ангажираност към постигане целите за климата – темата за климата беше в центъра не само на отделни форуми, но и на Генералната асамблея на ISO, където в Стратегията 2030 на международната организация за стандартизация беше добавен нов стратегически приоритет за устойчивост на околната среда. Правителствени лидери от тихоокеанските острови споделиха своите опасения относно опустошителното въздействие на промяната в климата върху техните екосистеми, икономики и общо благосъстояние.
  • Значимостта на сътрудничеството между различните организации при разработване на международни стандарти в отговор на потребностите и предизвикателствата в световен мащаб беше затвърдена и от анонсираното ново партньорство между ISO и Програмата за развитие на ООН в подкрепа на действията за постигане на устойчивост.

„Нашата споделена цел за създаването на стандарти, които преминават отвъд националните граници, се осъществява чрез обединените усилия на нашите членове, в основата на които стоят взаимното уважение и сътрудничество“, каза Улрика Франке, която завършва своя мандат като Президент на ISO в края на 2023 г. Общността на ISO изказа искрените си благодарности на Улрика Франке за нейния принос в работата ѝ като президент на организацията и за силното лидерство и справедливост при водене на дискусиите на Генералната асамблея. От 2024 г. в тази длъжност ще встъпи д-р Сунг Хуан Чо (Корея).

Източник: Български институт за стандартизация