На 16 и 17 юни в Арбанаси Камарата на инсталаторите в България (КИБ) проведе поредната си годишна среща, на която бяха поканени членовете на Камарата, представители на министерства, агенции и партньорски организации от Европа.
Инж. Маргарита Томова, началник на отдел „Хармонизация на техническата нормативна уредба“, Дирекция „Технически правила и норми“ в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, направи презентация за енергийните характеристики на сгради в контекста на Европейския план REPowerEU.
Инж. Ивайло Алексиев, изпълнителен директор АУЕР, се спря на добрите практики и бизнес модел за реализиране на виртуални фотоволтаични централи.
Инж. Иван Ганчев, зам.-председател в ДАМТН, разясни някои актуални акценти и перспективи в нормативната база на СПО.
Съвместните проекти на КИБ и университет Томас Мор – Льовен, Белгия бяха представени от проф. Пол де Шепър.
Арх. Евелина Стойкова, управител на Енергиен център – София, представи проект „UPSTAIRS - Подпомагане създаването на енергийни общности“.
Презентации на новите си продукти направиха и представители на фирмите „Техногама” и „Проксел инженеринг“.
Във втория панел на срещата бяха коментирани предизвикателствата пред бранша, като в дискусията взеха участие Оливър Юнг – генерален секретар GCP Europe, на която КИБ е член, и Франк Баумайстер - юридически консултант на браншови организации в ЕС. Всички се обединиха около идеята, че е наложително подобряване на управлението на инсталаторската дейност, като се идентифицират лицата, изграждащи сградните и промишлени инсталации.
Имайки предвид високата степен на отговорност на инсталаторската дейност - в повечето случаи е свързана с изграждането или ползването на съоръжения с повишена опасност и наетите работници трябва да притежават подходяща професионална квалификация, от КИБ смятат, че е наложително да бъде създаден и поддържан регистър с база данни за фирми и експерти в бранша. По този начин ще бъдат защитени интересите на гражданите, държавните и обществените органи и организации, ползващи услуги на фирми, извършващи инсталаторски дейности, както и ще бъде повишена отговорността за постигане на съществените изисквания към инсталациите. Също така ще се повиши качеството на изпълнение и ще се постигне прозрачност на дейността на лицата, извършващи инсталаторска дейност.