Назад

Глобално икономическо проучване 2023: функциониращите вериги за доставки и енергийната сигурност са жизненоважни за съживяването на международната икономика


Публикуваното на 25 януари 2023г.  Глобално икономическо проучване 2023 (GES2023), базирано на отговорите на бизнес организациите в страните, които формират около 70% от общия световен брутен вътрешен продукт, идентифицира геополитическото напрежение, високата инфлация, предизвикана от повишаването на цените на енергията и затягането на финансовите условия, като основните предизвикателства пред международната бизнес общност през тази година.

Общите резултати от GES2023 потвърждават прогнозите на Международния валутен фонд за ниски нива на растеж за 2023 г. Доверието на бизнеса също остава ниско в голяма част от световната икономика, с изключение на Китай, региона на Персийския залив и по-голямата част от Азиатско-тихоокеанския регион, където компаниите са сравнително оптимистично настроени.

Реагирайки на резултатите от проучването, председателят на Европалати Люк Фриден подчерта необходимостта политиците да гарантират добре функциониращи вериги за доставки. "Търговията има значение, но безброй фактори в момента ограничават международния поток от стоки и услуги и нарушават веригите за доставки. Силната многостранна търговска система е от решаващо значение за справяне с тези вредни затруднения.

GES2023 определя енергийната сигурност като най-належащия въпрос в дневния ред на индийското председателство на Г-20 през 2023 г. Респондентите посочват по-специално отрицателното въздействие на увеличението на цените на енергията върху инвестиционните дейности и заплахата от съкращаване на производството или дори спиране.

За проучването: координирано от Европалати, Глобалното икономическо проучване 2023 е проведено през ноември и декември 2022 г. Тази инициатива предоставя качествена оценка на глобалното икономическо развитие, търговията и други ключови политически предизвикателства за следващата година. Тя се основава на отговорите на бизнес организации, представляващи около 70% от световния БВП.

Участващи организации:

  • САЩ Търговска камара (USCC)
  • Сингапур Бизнес федерация (SBF)
  • Корея Търговско-промишлена палата (KCCI)
  • Съюз на камарите и стоковите борси в Турция (TOBB)
  • Национална конфедерация по търговия със стоки, услуги и туризъм - Бразилия (CNC)
  • Китай Съвет за насърчаване на международната търговия (CCPIT)
  • Британски Търговски камари (КСБ)
  • Австралийски Търговско-промишлена палата (ACCI)
  • Конфедерация на азиатско-тихоокеанските търговско-промишлени палати (CACCI)
  • Федерация на камарите за сътрудничество в Персийския залив (FGCCC)
  • Асоциация на европейските търговско-промишлени палати (Eurochambres)

Пълният доклад е достъпен тук.