В Рурския университет в Бохум, Германия се проведе заключителната конференция по проект «Job Developer”, по който Габровската търговско-промишлена палата е партньор от България, заедно с организации от още 5 страни – Германия (водеща организация), Унгария, Гърция, Испания и Литва.
Нови мерки срещу младежката безработица изследваха учени от Рурския университет - Бохум заедно с международен екип от партньори по проект „Job Developer“, финансиран от ЕС. В периода 2015 - 2018 г. екипът по проекта разработи програма за сертифициране, по която опитни специалисти бяха обучени за кариерни консултанти, за да подпомогнат безработни младежи по пътя им към самостоятелен бизнес.
В рамките на проекта в партньорските страни бяха обучени 55 ментори – така наречените Job-Developer (кариерни консултанти), които подпомогнаха 70 младежи от България, Унгария, Гърция, Испания и Литва да разработят собствени бизнес идеи под формата на услуги и продукти в зависимост от потенциалите за развитие в съответните страни. Така се родиха идеи за над 100 нови услуги. Доколко тези услуги са подходящи показа мащабното проучване на пазара, подготвено от младежите в Габрово. Те проведоха 300 интервюта за предварително избрани от тях 20 услуги. Оказа се, че най-предпочитаните услуги бяха в областта на електро услугите, билколечението и помощ в градината.
По време на консултирането кариерните консултанти (Job-Developer) използваха три инструмента: диагностика на талантите, с която бяха открити индивидуалните силни страни на търсещите работа; радар на заетостта, чрез който се анализираха потенциалите на местните възможности за заетост и изслушване от експерти, което свърза търсещите работа с успешни специалисти, които разполагат с мрежа от контакти в съответния бранш.
За всеки млад човек в хода на работата бе изработен дългосрочен индивидуален план за развитие. Участниците виждат предимството от изслушването от експерти преди всичко в директния контакт с експертите, които вдъхновяват младежите, мотивират ги и подтикват за обсъждане на професионалното им развитие. „Този елемент помага да се затвори „пропастта“ между образователната система и изискванията на пазара на труда“, направи заключение д-р Мартин Крьол – ръководител на проекта.
В конференцията участваха и външни експерти: проф. д-р Петер Хартц, който дискутира развитието на реформите на пазара на труда; Доминик Шад, ръководител на Бюро по труда в окръг Реклингхаузен; Йоахим Волфф от Института за изследване на пазара на труда и професиите в Нюрнберг и Хайнрих Бер – главен координатор на обучителна инициатива в Люнебург (Менторска инициатива - модел на църковните социалните служби).
В двудневната програма за партньорите беше предвидено и посещение в Учебната фабрика на Рурския университет в Бохум. В нея на практика се вижда връзката между бизнес и образование. Изградена и оборудвана с най-нова техника за повече от 11 млн. евро, към настоящия момент това е едно действащо предприятие, което произвежда краен продукт за пазара. В същото време студентите, освен да придобиват практически умения в целия процес на производство – от обикновените универсални машини до самообучаващи се роботи от най-ново поколение, имат възможност и да анализират и оптимизират производствените процеси, да участват в цялостното управление на предприятието. Големите предприятия, които работят в региона, подпомагат със специалисти и материално цялостния процес. Учебната фабрика не е затворена само за студентите в университета. По специално подготвена програма има възможност и работещи в МСП от региона да повишават квалификацията си и уменията си, както и да участват в разработката на схеми за управление на процесите. Създаден е един отличен механизъм за взаимодействие между бизнеса и науката.
Източник:
Габровска търговско-промишлена палата