Германо-българската индустриално-търговска камара и Столичната община проведоха вчера, 7 юни, форум „Устойчива кръгова икономика – Добри практики“.
Български и германски специалисти в областта на управлението на пластмасата, рециклирането и развитието на кръговата икономика дискутираха предизвикателствата пред българския бизнес за намаляване на отпадъците и постигането на по-добра ефективност в употребата на ресурсите.
Сред официалните гости на срещата бяха: Ирене Мария Планк, посланик на Федерална република Германия в България, Йорданка Фандъкова, кмет на Столична община, Петер Курт, президент на Федералната асоциация на германската индустрия за управление на отпадъци, води и суровини.
Петер Курт отбеляза, че за постигане на кръгова икономика е необходимо на производителите да бъде наложено да се фокусират върху идеята за нея, включително чрез стимули от държавата, както и да има разделно събиране на отпадъка от населението.
Според него е скандално, че все още 50 на сто от отпадъка бива заравян, вместо например да бъде изгарян в инсенератори, каквито има в Европа. "Закопаването на отпадъците трябва да го спрем на европейско ниво. Имаме нужда от помощ всяка страна да измисли алтернатива", каза той и добави, че процесът по изгарянето на отпадъците в Германия не е толкова печеливш и за това "стигаме до рециклирането", което е стъпка в постигането на кръгова икономика.
"Надграждаме системата за разделно събиране на рециклируеми отпадъци с обособяване на „Зелени острови“ за разделно събиране на отпадъци в кварталите." Това каза кметът на София Йорданка Фандъкова. На територията на Столична община е изпълнена система за разделно събиране на битови отпадъци, с която се цели намаляване на количеството смесени битови отпадъци и намаляване на количеството депонирани битови отпадъци. Системата позволява разделно събиране на всички потоци, включително зелените и хранителните отпадъци, електронно- и електрическо оборудване, батериите, текстила, едрогабаритните и строителни отпадъци. Като най-голямото предизвикателство пред разделното събиране кметът посочи промяната в нагласите на хората и нуждата от повече информираност на гражданите за възможностите и ползите от разделното събиране. „Ето защо насочихме усилия за включване в процеса на младите хора – учениците, децата, студентите, защото те формират своето отношение към околната среда и изграждат своите навици сега. В 100 процента от столичните училища и детски градини създадохме система за разделно събиране на отпадъците. Изградихме „зелени острови“ в два от столичните университети - Химикотехнологичния и металургичен университет и Минно-геоложкия университет“, посочи още Фандъкова. Тя благодари на Германо-Българската индустриално-търговска камара за партньорството за развитие на София като чист и зелен град. Фандъкова припомни, че заедно с Петер Курт са подписали споразумение за сътрудничество в областта на управлението на отпадъци, кръгова икономика и Зелената сделка на ЕС.
Президентът на ГБИТК и изпълнителен директор на "Аурубис България" Тим Курт заяви, че разделното събиране на отпадъци и рециклирането са стратегии, които трябва да започват да се въвеждат още от детството – първо в семейството, а след това в детските градини и училищата. Той посочи, че новото правителство трябва да промени и пригоди много от съществуващите регулации, за да може да се задвижи кръговата икономика и у нас.