Софийският университет бе домакин на форум "Иновации 2025: обединяваме възможности и изграждаме бъдещето“, който се проведе по повод 130-годишнината на Българската търговско-промишлена палата под мотото "Синергия между бизнеса, институциите и науката за иновации и растеж". Събитието бе организирано от Стопанския факултет на СУ и Съвета по иновации, дигитализация и нови технологии към Палатата.
Модератор на форума бе деканът на Стопанския факултет доц. д-р Атанас Георгиев, който е и заместник-председател на Съвета по иновации, дигитализация и нови технологии към БТПП.
Проф. Соня Милева, заместник-ректор на Алма матер кариерно развитие, алумни, връзки с работодателите и бизнеса, поздрави всички от името на ректора проф. Георги Вълчев и посочи, че партньорството между Софийския университет и работодателските организации е едно от важните направления за развитието на университета. По думите й университетът е място не само за наука и образование, но и място за развитие на обществото, подпомагане на реалните процеси и бизнес организациите. По думите на проф. Милева събитието е потвърждение на успешното взаимодействие и натрупания опит в годините между университета и партньорските ни организации. „Софийският университет е ключов участник в иновационната екосистема на страната, водещ изследователски университет. Ние работим изключително активно не само върху фундаменталните научни изследвания, но и за активен и ефикасен технологичен трансфер към различните индустрии, които са важни за развитието на страната ни“, посочи проф. Милева и допълни, че чрез работата на колегите в природните факултети, но и с подкрепата на всички преподаватели, изследователи, докторанти и студенти се стремим да отговорим на потребностите на обществото, институциите и бизнеса по отношение на нови знания, умения, технология и решения.
Тя изтъкна центровете за върхови постижения, центровете за компетентност, както и участието в редица международни и национални проекти, които показват готовността на Софийския университет да партнира по ключови теми, свързани с укрепването на икономиката на знанието в страната ни.
„Тази година Стопанският факултет отбелязва 35 години, а Българската търговско-промишлена палата – 130 години и това е още един повод да поздравя всички колеги от Стопанския факултет и нашите партньори, които работят за укрепване на връзката между университета и реалните партньори от бизнеса“, посочи проф. Милева и изрази надеждата си събитието да предостави полезна информация, нови възможности за партньорства и да утвърди Софийския университет като институция, призвана да бъде интегрална част от процеса по реализирането на иновационния потенциал в нашето общество.
Във видео обръщение от Екатерина Захариева – европейски комисар по стартъпи, изследвания и иновации, се посочва, че темата е заредена с очаквания и отворени въпроси, но дава и ясна идея какво ни предстои. Тя подчерта мощния научен потенциал, който имаме в Европа и изтъкна, че разполагаме с най-важното – талантът, чрез който да развиваме индустрията и икономиката, способни да се състезават с най-силните в света. „За да го постигнем, ни предстои работа за подобряване на средата и на европейско, и на национално ниво“, подчерта Екатерина Захариева и добави, че от ключово значение са взаимовръзките – между университетите, бизнеса, стартиращата компания.
Председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов посочи, че изпитва удовлетворение, защото дейността на Съвета по иновации, дигитализация и нови технологии към Палатата има такава широка подкрепа от страна на различни институции. „Без съмнение обединението между бизнеса, научните среди и източниците на финансиране ще допринесе за по-бързо протичане на процесите, на преминаване на икономиката към по-добри и научни постижения, внедрени в практиката“, посочи той. Цветан Симеонов отбеляза, че Българската търговско-промишлена палата е организация, която се стреми да бъде в тон с най-прогресивните методи за управление и контакти с бизнеса и благодари на всички участници, на всички, ангажирали се с тази важна тема.
Приветствия поднесоха още Деляна Иванова – зам.-председател на Надзорния съвет на Българската банка за развитие, и Радослав Петков – председател на Съвета по иновации, дигитализация и нови технологии към Българската търговско-промишлена палата.
Форумът продължи с дискусии в рамките на тематичните панели – Развитие на иновационния потенциал на предприятията. Технологичен трансфер между научните среди и бизнеса; Развитие на бизнес средата и човешките ресурси с фокус върху НИРД. Инициативи за подкрепа на бизнеса в защитата и управлението на интелектуалната собственост. Излизане на нови пазари; Устойчива трансформация и зеленият преход на предприятията; Развитие на регионите и синергия между бизнеса и общините.