Димитър Начев - председател на Съюза на строителните инженери в България, Илия Шербетов председател на ТПП Гоце Делчев, Йоргос Цакумис - президент на TEE/TKM, Константинос Стилиарас, изп. директор на SBE
В Солун се състоя финална конференция по проект „Engine Hubs“. Партньори по проекта са: Техническа камара на Гърция (TEE/TKM), Федерацията на гръцките индустриалци (SBE), Съюзът на строителните инженери в България и Търговско-промишлена палата Гоце Делчев.
Целта на конференцията беше да представи основните аспекти и най-важните резултати от проекта, насочени към популяризиране на „кръговия“ бизнес модел сред млади инженери и учени в трансграничния регион.
Основни доклади и дискусии:
- Резултати от проекта "Engine Hubs" – ползи и приложно поле. Презентации на най-добрите бизнес планове и идеи от Гърция и България
- Кръговата икономика – предизвикателства и проблеми, опитът на Гърция
- Преход към кръгова икономика и иновации, опитът на България – акцент върху ВиК сектора
- Пътят към въглеродната неутралност, бизнес модели и производствени технологии за Индустрия 4.0
- Финансови инструменти за подкрепа на предприемачеството в сектора на кръговата икономика и ролята на инженерите.
От българска страна бяха направени 2 презентации:
► Кръгова икономика във водната индустрия, от инж. Радослав Тонев от младежката организация на Българската асоциация по водите.
► Индустрия 4.0 и иновативни проекти, от инж. Калоян Георгиев от Шнайдер Електрик България и Калатех ООД.
В рамките на конференцията бяха наградени 5-те най-добри и иновативни бизнес идеи за прилагане на кръговата икономика, създадени по линия на проекта от гръцка страна. Кутии за съхранение, които се превръщат в мебели, дрехи от рециклируеми материали, превръщане на селскостопански отпадъци във фармацевтични продукти, са част от отличените идеи на млади инженери. Идеи и проекти от българска страна ще бъдат наградени на заключителната среща в България на 18 и 19 ноември.
В интервю за TV 100 Thessaloniki председателят на ТПП Гоце Делчев – Илия Шербетов, сподели следното: "Много се радвам, че имахме възможността да участваме като партньор в този проект, и от наша страна имаме голям успех. Разработихме седем проекта, които са като стартови идеи за младите инженери. Проведохме три семинара в България към този момент, в които взеха участие около 70 млади инженери. Това, което ни предстои, е финален семинар през следващата седмица, за това как може да работи кръговата икономика и как ще можем да сме от полза на инженерите с нови идеи, финансова, правна и маркетингова помощ. Надяваме се да работим още поне 4 години по този проект, защото това е целта ни."
В близко бъдеще се очаква да бъде завършен планът за продължаване на функционирането и устойчивостта на хъбовете след края на проекта, така че те да бъдат място за приемане и подкрепа на иновативно, екологично предприемачество и свързване на нови бизнеси с пазара. В същото време разработеният учебен материал ще бъде осигурен с пълен и отворен достъп чрез специална електронна платформа.