Назад

Финална конференция по проект „Местни стратегии за адаптиране към изменението на климата“ в Ямбол



На 25 септември Ямболската търговско-промишлена палата, в партньорство с Община Тунджа, организира финална конференция в град Ямбол, която имаше за цел да представи пред заинтересовани страни, всички реализирани дейности и постигнати резултати по проект „Местни стратегии за адаптиране към изменението на климата“, финансиран по програма „Побратимяване на градове от Турция и Европейския съюз ІІ – туининг за зелено бъдеще“. Проектът се изпълнява от 3 партньора от 2 държави. Бенефициент по проекта е  Специализираната администрация на провинция Одрин от Турция, а Ямболската търговско-промишлена палата и Община Тунджа са партньори от България.

В рамките на събитието бе дискутирана темата за това как климатичните промени оказват изключително голямо влияние върху селското стопанство и как хората, които живеят и работят на територията на Община Тунджа, усещат това все по-осезаемо.

Основен резултат от изпълнението на проекта е изготвянето на „Местен стратегически план за адаптиране към изменението на климата“, който очертава настоящата картина в трансграничния регион Тунджа-Одрин и предлага приложими за региона адаптивни практики. В рамките на този документ, експерти от община Тунджа и експерти от Одрин, работиха заедно, като направиха анализ на тази трансгранична  територия като едно цяло.

Работата по анализа на климатичните предизвикателства изискваше координирани усилия от страна на експерти от двете страни, които съвместно изследваха климатичните промени, социално-икономическите фактори и екологичните уязвимости на региона. Изведе се тезата, че районът е изложен на редица рискове, включително засушавания, наводнения, ерозия на почвите и намаляване на биологичното разнообразие. Проектът обедини усилията на двете държави за създаване на съвместни решения, които ще осигурят по-ефективно управление на ресурсите, смекчаване на въздействието на климатичните промени и адаптация към новите условия. Документът е свободно достъпен на официалните уеб страници на партньорите ( на български и турски език).

В рамките на проекта се реализираха 9 обучения в региона на Одрин, както и  2 обучения в град Ямбол, които имаха за цел да повишат знанията и капацитета на представители от селското стопанство, относно какви са последиците от изменението на климата в сферата на селското стопанство и как би било добре фермерите да се адаптират, за да гарантират устойчивостта на своите стопанства. Бяха представени различни стратегии за управление на водните ресурси, избор на устойчиви култури и технологии за минимизиране на негативните ефекти от климатичните промени. Специален акцент беше поставен върху интегрирането на нови технологии и иновации в земеделието, които могат да повишат добивите и да намалят екологичния отпечатък.

През април 2024 г. представители на трите партньорски организации по проекта участваха в проучвателна визита в полските градове Киелце и Краков, с цел обмяна на опит и добри практики в областта на опазването на климата и адаптирането към настъпващите климатични промени. Тази визита бе от съществено значение за укрепването на международното сътрудничество и за усъвършенстване на подходите за справяне с климатичните предизвикателства, които засягат всички страни участници в проекта. По време на посещението участниците имаха възможност да се запознаят с успешни практики, прилагани в Полша, които демонстрират иновативни и ефективни методи за адаптиране към изменящия се климат. В рамките на визитата, представителите посетиха международно изложение за опазване на околната среда, както и участваха в индивидуална среща с екипа на Община Келце. Обменът на знания между партньорите позволи разширяване на разбирането за това как различни региони в Европа прилагат стратегии за устойчиво развитие и адаптация към климатичните промени.