Комисията за финансов надзор (КФН) обръща внимание на потенциалните инвеститори на следното: инвестиционни услуги и дейности могат да бъдат предоставяни единствено от:
1. дружества, получили лиценз от КФН за извършване на дейност като инвестиционен посредник;
2. банки, получили лиценз от БНБ за извършване на дейност като инвестиционни посредници и вписани в регистъра на КФН;
3. инвестиционни посредници от държави членки, имащи право да предоставят инвестиционни услуги на територията на Република България, съобразно разпоредбите на Директива 2004/39/ЕО относно пазарите на финансови инструменти.
Относно дейността по управление на портфейли от финансови инструменти и парични средства, освен горепосочените дружества, право да извършват тази дейност имат и дружества, получили лиценз за извършване на дейност като управляващо дружество или управляващо дружество от държава членка.
В тази връзка потенциалните инвеститори следва да имат предвид, че следните дружества не са лицензирани от КФН за извършване на дейност като инвестиционен посредник или управляващо дружество:
1. „Финансов Консулт” ЕООД
2. „Брокеридж – Христо Иванов” ЕООД.
КФН обръща внимание, че в Търговския регистър при Агенцията по вписванията няма вписано дружество „Брокеридж – Христо Иванов” ЕООД. Има вписан едноличен търговец „Брокеридж – Христо Иванов” ЕТ, гр. София.
Списък на инвестиционните посредници и управляващите дружества, получили лиценз от КФН, може да намерите на интернет страницата на КФН на следния адрес: http://www3.fsc.bg/ERiK/runner?lang=BG
Списък на инвестиционните посредници и управляващите дружества от държави членки, имащи право да предоставят инвестиционни услуги и дейности на територията на Република България, може да намерите на интернет страницата на КФН на следния адрес: http://www.fsc.bg/Notifikacii-polucheni-v-KFN-bg-111
Инвеститорите следва да имат предвид, че при сключване на договори и подаване на нареждания, включително предоставяне на парични средства, за сключване на сделки с финансови инструменти, с дружества, които не са лицензирани от КФН или от компетентния орган на друга държава членка, могат да бъдат измамени и да понесат значителни финансови загуби.
Предоставените финансови активи и парични средства от инвеститорите на дружества, които не са лицензирани и съответно надзиравани от КФН, не са гарантирани от Фонда за компенсиране на инвеститорите в ценни книжа (ФКИЦК).