Брой 127 (1885), 05-07-2019
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ИКОНОМИКА - АНАЛИЗИ, ПРОГНОЗИ

UniCredit: Износът на България се засилва, вътрешното търсене губи инерция


Ускоряването на растежа на българската икономика през тази година ще дойде от инвестициите и износа. В края на годината брутният вътрешен продукт на страната ще нарасне с 3,3%, а през 2020 – с 3,1%, прогнозират икономистите на UniCredit в най-новия си тримесечен анализ за икономиката на Централна и Източна Европа, съобщават от УниКредит Булбанк.
 
Експертите на банката запазват непроменени прогнозите си за ръст, но очакват известно ребалансиране на факторите, които го задвижват.
 
Частното потребление ще остане основният движещ фактор за растежа през тази и следващата година, подкрепенo не само от увеличаването на заплатите и заетостта, но и от допълнителния ръст при кредитирането на домакинствата. Независимо от това, частното потребление се прогнозира да нарасне с малко по-слаби темпове, спрямо прогнозата ни преди три месеца, тъй като траекторията му на растеж ще се влияе все повече от неблагоприятните демографски тенденции, показва анализът.
Основният фактор за компенсиране на по-слабото частно потребление, според икономистите, ще бъде по-силното възстановяване на износа. Това се дължи преди всичко на отслабването на някои от факторите, които ограничиха растежа на износа през миналата година, включително по-слаба от очакваната реколта за някои селскостопански продукти поради лятната суша и временното преустановяване на работата на най-голямата компания за преработка на мед и медни сплави “Аурубис” и на рафинерията на нефт и нефтопродукти “Нефтохим Бургас”. Двете заедно формират около 15% от общия стоков износ на страната.
 
Леката загуба на инерция при вътрешното потребление ще бъде отчасти компенсирана от по-силни инвестиции, най-вече под формата на проекти на местните власти предвид приближаващите местни избори, продължаващата експанзия на жилищното строителство и очакваните инвестиции в  разширяването на газопреносната мрежа.
 
Компаниите и домакинствата се възползват от благоприятните условия за финансиране.
 
Към април общите кредити отчетоха 7% ръст на годишна база, водени от кредитите на дребно и ипотечните кредити за домакинствата, напомнят икономистите. Те прогнозират леко забавяне на инфлацията в следващите месеци.
 
„Очакваме движената от търсенето инфлация да остане ниска през 2019 и 2020 г., тъй като, според нас, ще бъде необходимо още време преди ръстът на заплатите да започне да се трансформира в някакъв по-осезаем натиск за увеличаване на базисната инфлация, пише в анализа.
 
Източник: Investor.bg
 
НОВИНИ ОТ БТПП
Семинар на тема “Възможности и предизвикателства, които предоставя Митническият съюз между ЕС и Турция“
Търговията с Турция постоянно нараства, заяви председателят на БТПП Още
Възможност за инвестиции и партньорство с високотехнологичния център на Китай – град Шънджън
Градът е първата специална икономическа зона в Китай и е с добре развит морски и въздушен транспорт Още
Арбитражният съд и процедура бяха тема на обсъждане по време на посещението на делегация от БТПП в гр. Фуджоу, Китай
Нови членове на Палатата
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Намерете нови международни партньори като участвате в безплатни двустранни бизнес срещи по време на изложението EMO HANOVER 2019
АНАЛИЗИ, ПРОУЧВАНИЯ
Електротехниката и електрониката на първо място по износ у нас
Германия е основният пазар Още
Общият индекс на цените на производител в промишлеността нараства с 2.8% на годишна база
ТУРИЗЪМ
Koи ca нaй-мнoгoбpoйнитe чyждecтpaнни тypиcти в Бългapия?
Изследване на Евростат Още
ИКОНОМИКА - АНАЛИЗИ, ПРОГНОЗИ
UniCredit: Износът на България се засилва, вътрешното търсене губи инерция
ИКОНОМИКА
Ще засегне ли България търговското напрежение между САЩ и ЕС?
Коментар на доц. д-р Тодор Ялъмов, преподавател в СУ "Климент Охридски", в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Още