Европейските търговски палати призовават за съвместни действия, които да помогнат на предприятията да се справят с високите цени на енергията
Преди важните преговори на днешната среща на върха на ЕС за енергийната криза, Eвропалати отново обръщат внимание на драматичното въздействие на високите цени на енергията върху европейските предприятия. Европалати (Европейската асоциация на търговските и промишлените палати) призова за съвместни действия за предприемане на незабавни решения и за устойчива конкурентоспособност на промишлеността в ЕС.
"REPowerEU, пакетът "пестене на газ за безопасна зима" или наскоро представените спешни мерки за справяне с високите цени на електроенергията бяха необходими първи стъпки, но не достатъчни, за да се смекчи драматичното въздействие на високите енергийни разходи върху европейските предприятия", каза председателят на Eвропалати Люк Фриден.
Европейските палати считат, че фрагментираният отговор на ЕС на енергийната криза няма да доведе до оптимални резултати както по отношение на енергийната сигурност, така и по отношение на конкурентоспособността. Те посочват необходимостта от по-нататъшни съвместни инициативи, като очакваната доброволна платформа на ЕС за закупуване на енергия с цел осигуряване доставките на газ.
За да се предотвратят необратими щети за европейската икономика, европейските палати призовават за механизъм, който да помогне на предприятията да се справят с високите цени на газа. Всеки такъв механизъм трябва да бъде внимателно обмислен, като се имат предвид отрицателните икономически ефекти, които може да причини намесата на пазара. Поради това ценовите сигнали следва да продължат да осигуряват стимули за икономии на енергия и да гарантират максимална стабилност на пазара.
За да се предотврати прекъсването на тока и свързаното с това намаляване на производството, всеки ценови механизъм трябва да гарантира, че глобалните продавачи на газ, по-специално доставчиците на втечнен природен газ, не пренебрегват европейския пазар в търсене на по-високи цени от конкурентите на трети пазари, добави г-н Фриден
Необходимо е допълнително намаляване на търсенето на газ, за да се гарантира сигурността на доставките през следващите месеци. Трябва обаче да се вземе предвид, че в повечето сектори вече са приложени обширни мерки за енергийна ефективност; допълнителен натиск, без да се обръща внимание на осъществимостта на мерките, може да доведе до намаляване на производството, което не трябва да се допуска.
Накрая, предвид нарастващите цени и продължаващата волатилност на пазара на фючърси на газ, ролята на нидерландския механизъм за прехвърляне на дялове (TTF) трябва да бъде преоценена и трябва да се обмисли разработването на нов бенчмарк за внос на втечнен природен газ, който по-точно отразява пазарните условия за втечнен природен газ. Всяка мярка обаче не трябва да засяга финансовата стабилност на пазарната система.
Писмото, изпратено до председателя на Европейския съвет: „Предприятията се нуждаят от незабавни действия, за да им помогнат да се справят с енергийната криза“, изтеглете тук .