Назад

Европа губи позиции в бързо развиващите се иновации в областта на рака в сравнение със САЩ и Китай


Европейското патентно ведомство (ЕПВ) публикува ново изследване на тема: Нови граници в онкологията: Еволюираща екосистема за иновации, което се фокусира върху бързо развиващите се технологии, определящи бъдещето на превенцията, диагностиката и терапията на рака. Проучването е проведено в партньорство с патентните ведомства на 20 европейски държави. Глобалният доклад определя най-обещаващите области сред набор от 28 технологии и подчертава ролята на ключовите участници в иновациите в тази област.

Задълбоченият анализ на скорошния бум на технологиите за борба с рака разкрива 11-те най-бързо развиващи се технологични области, сред които: клетъчна имунотерапия, генна терапия и анализ на изображения. Докладът отбелязва, че Европа губи дял от патентните заявки в тези бързо развиващи се области на иновациите в областта на рака в сравнение със САЩ и Китай, включително в трите най-бързо развиващи се области. Въпреки това анализът установява също, че в Европа се намира най-големият брой, свързани с онкологията стартиращи предприятия, с около 1 500 предприятия, спрямо 1325 в САЩ.

Данните сочат, че ракът продължава да бъде сериозна заплаха за здравето в Европа, където той е причина за 25% от всички случаи и над 20% от смъртните случаи, въпреки че населението ѝ е по-малко от 10% от населението на света. Технологичният напредък и европейските здравни системи демонстрират високи постижения в превенцията на рака и грижите за пациентите. В навечерието на Световния ден за борба с рака (4 февруари), Европейското патентно ведомство публикува второто си проучване на технологиите, свързани с рака, което предоставя задълбочен анализ на най-бързо развиващите се технологични области, включително клетъчната имунотерапия (където броят на патентните заявки нараства със среден годишен темп от 37.5% между 2015 и 2021 г.), генната терапия (+31%) и анализа на изображения (+20%).

Проучването показва, че сред държавите - членки на ЕПВ, Обединеното кралство води с 290 стартиращи предприятия, свързани с онкологията, следвано от Франция с 246 и Германия с 208. Рязък контраст обаче се очертава при етапите на растеж: докато в Европа има повече стартиращи предприятия в начален и ранен етап на растеж, САЩ значително изпреварват Европа по отношение на увеличаването на броя на стартиращите предприятия до късен етап на растеж. Близо 40% от американските стартиращи предприятия, свързани с рака, са достигнали този напреднал етап, в сравнение с едва 24% в ЕС и под 27% в други държави - членки на ЕПВ, което подчертава предизвикателствата, пред които са изправени европейските стартиращи предприятия при успешното мащабиране.

В доклада се отбелязва, че Изследователските центрове и университетите играят ключова роля в иновациите в областта на рака.

Пълното изследване

Резюме на доклада

Обсерватория на ЕПВ за патенти и технологии

Търсене вDeep Tech Finderза стартиращи предприятия в областта на онкологията и техните инвеститори

Технологии за борба с рака (Платформа Espacenet)