Една година след крайния срок за транспониране на Директивата за енергийна ефективност, само 18 държави са транспонирали разпоредбите за енергийни одити, както са определени в член 8 от европейското законодателство. Това е един от основните изводи от проучването на ЕВРОПАЛАТИ, изтъквайки негативните последици за бизнеса.
Съгласно директивата, големите компании са длъжни редовно да преминават задължителни енергийни одити или да прилагат системи за управление на енергията. И все пак, в Кипър, Естония, Гърция, Унгария, Латвия, Литва, Люксембург, Холандия, Полша и националното законодателство Испания това липсва, причинявайки значителна правна несигурност сред бизнеса.*
"По-големите предприятия обикновено са наясно с крайния срок за провеждане на задължителни одити - декември 2015. Въпреки това, условията, при които тези одити трябва да бъдат извършени, са все още неясни в много държави-членки", обясни Арналдо Абруцини, генерален секретар на ЕВРОПАЛАТИ.
От друга страна, в тези страни, които са транспонирали поне някои от правилата, разпоредбите относно задълженията за енергийния одит, изискванията за квалификация на одиторите и одиторските условия варират значително и водят до излишна бюрократична тежест.
ЕВРОПАЛАТИ призовава за бързо и пълно транспониране на член 8 във всички страни от ЕС за предоставяне на пълна правна сигурност за предприятията, като същевременно регулаторната тежест да се ограничи до минимум.
Недостатъчна подкрепа за малките и средни предприятия
Около половината от държавите-членки на ЕС все още изостават от графика относно предоставянето на програми за подпомагане на малките и средни предприятия (МСП), за да преминават енергийни одити – едно друго задължение, посочено в член 8 от Директивата.
"МСП често не разполагат с финансови средства за извършване на одити и прилагане на мерки за спестяване на енергия. Ето защо Директивата определя необходимостта от адаптирани програми в тяхна подкрепа. Забавеното провеждане на тези мерки пречи на конкурентоспособността и преследването на целите за енергийна ефективност, така че това трябва да се поправи бързо", заключи г-н Абруцини.
Примери за възникнали недостатъци като този подчертават нуждата Европейската комисия да обърне по-голямо внимание на разглеждането на въздействието и ефективността на съществуващите законодателни актове. ЕВРОПАЛАТИ надлежно ще изпрати проучването до първи заместник-председател Франс Тимерманс.
БТПП е сред организациите, участвали в подготовката на изследването.
---------
* В края на април т.г. Българският Парламент прие новия Закон за енергийната ефективност (ДВ брой: 35, 2015 г.), който транспонира разпоредбите на Директива 2012/27/ЕС относно енергийната ефективност.