Търговското споразумение между ЕС и Република Корея отбелязва своята десета годишнина с впечатляващ 50-процентен ръст на двустранната търговия, която вече надхвърля 110 милиарда евро. От 2010 до 2020 г. търговията със стоки е нараснала с 46 %, т.е. два пъти по-бързо от търговския обмен на ЕС с държави, които нямат търговско споразумение с него. Увеличаването на двустранната търговия със стоки и на инвестициите доведе до засилено търсене на специализирани трансгранични услуги. Търговията с услуги отбеляза ръст от 86 % през 2019 г. спрямо 2010 г., достигайки 20 милиарда евро.
Споразумението между ЕС и Република Корея, което е първото търговско споразумение на ЕС, съдържащо глава относно устойчивостта, също така изигра важна роля за подобряване на правата на работниците, в т.ч. за ратифицирането от страна на Република Корея на три основни конвенции на Международната организация на труда.
Заместник-председателят на Европейската комисия и комисар по въпросите на търговията Валдис Домбровскис заяви: Десетата годишнина на търговското споразумение между ЕС и Република Корея е повод да се поздравим с много постижения. То доведе до бурно оживление в двустранната ни търговия и в крайна сметка до нейното удвояване. То е и доказателство за ползата от договарянето и прилагането на търговски споразумения и за важната им роля за нашето възстановяване, тъй зад всеки 1 милиард евро износ стоят 13 хиляди работни места в ЕС. Споразумението показва също, че ЕС е траен застъпник за правата на работниците, тъй като споразумението спомогна за ратифицирането от страна на Република Корея на ключови международни конвенции в сферата на труда.
ЕС продължава да бъде най-големият източник на преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в Република Корея — 37 % от общия размер на ПЧИ в страната. От 2010 г. инвестициите на ЕС в Република Корея са нараснали с 39 %, достигайки през 2019 г. 44 милиарда евро. От своя страна инвестициите на Република Корея в ЕС нараснаха с впечатляващите 151 % през същия период и достигнаха през 2019 г. 29 милиарда евро. Нидерландия е най-големият инвеститор в Република Корея с 33 % от общия размер на ПЧИ на ЕС, следвана от Германия (23 %), Франция (9 %) и Унгария (8 %). Нидерландия е и водещата дестинация за ПЧИ на Република Корея в ЕС (23 % от всички ПЧИ), като след нея се нареждат Германия (21 %), Унгария (10 %), Чешката република (10 %) и Словакия (10 %).
Възможности за земеделските стопани в ЕС
През април тази година ЕС и Република Корея постигнаха споразумение относно разширяването на списъка на географските указания, защитени от търговското споразумение между двете страни. С него се добавят 43 нови продукта от ЕС и 41 продукта от Република Корея към списъка на защитените географски указания, сред тях Irish Cream, зехтин Kalamata и Pecorino Toscano. Със споразумението защитени вече бяха 163 географски указания на ЕС и 63 географски указания на Република Корея.
Споразумението също така помогна на производителите на хранително-вкусови продукти от ЕС да увеличат износа си. Големият ръст на износа за Република Корея през десетте години от прилагането на споразумението включва по-специално:
Ползи за дружествата от ЕС – големи и малки
Въпреки че търговското споразумение между ЕС и Република Корея насърчи растежа на двустранната търговия като цяло, търговията остана концентрирана в сектори като машини, транспортно оборудване и химикали, които заедно съставляват три четвърти от вноса на ЕС от Република Корея и две трети от износа на ЕС за тази държава. Въпреки това някои по-малки сектори показаха особено впечатляващ растеж:
Фирмен опит
Защита на правата на работниците
Република Корея ратифицира три основни конвенции на Международната организация на труда, измени своето законодателство и е прие насоки, целящи привеждането на нейната уредба за профсъюзите в съответствие с принципите на МОТ. Република Корея също така работи за ратифицирането на четвъртата оставаща основна конвенция за премахването на принудителния труд. ЕС приветства тези действия, които показват ангажираността на Република Корея с разпоредбите за устойчивост, включени в споразумението. Те са следствие от спор, повдигнат от ЕС, по който беше потвърдено, че Република Корея е нарушила поетите съгласно споразумението ангажименти в сферата на труда. Двете страни продължават да следят спазването на препоръките на експертната група.
За повече информация
Търговски отношения между ЕС и Република Корея
Комитет по търговията — заседание април 2021 г.
Информационен документ — Достъп до пазари. ЕС — Корея