Европейската комисия публикува Европейския сравнителен доклад за иновациите за 2021 г., който показва, че резултатите на Европа в областта на иновациите продължават да се подобряват в целия ЕС.
Резултатите от иновациите са се увеличили средно с 12,5 % от 2014 г. насам. Налице е постоянна тенденция на сближаване на резултатите в рамките на ЕС, като държавите с по-ниски показатели бележат по-бърз напредък от тези с по-високи показатели, което води до намаляване на различията между тях в областта на иновациите.
Според Регионалния сравнителен доклад за иновациите за 2021 г., тази тенденция се наблюдава при иновациите във всички региони на ЕС. На световната сцена ЕС постига по-добри резултати от свои конкуренти като Китай, Бразилия, Южна Африка, Русия и Индия, но се нарежда след Южна Корея, Канада, Австралия, САЩ и Япония. Тазгодишният Европейски сравнителен доклад за иновациите се основава на преразгледана рамка, включваща нови показатели за цифровизация и за устойчивост на околната среда, като по този начин докладът отразява по-добре политическите приоритети на ЕС.
България остава в групата държави от ЕС, определени като развиващи се иноватори, като е на предпоследно място по иновации - след нас е само Румъния. В същата група са и Латвия, Полша, Словакия, Унгария и Хърватия.
В групата на умерените иноватори са Гърция, Португалия, Литва, Чехия, Испания, Словения, Малта, Кипър, Италия. В групата на силните иноватори попадат Франция, Естония, Ирландия, Австрия, Люксембург, Германия, Нидерландия.
Водещите иноватори в ЕС са Швеция, Финландия, Дания и Белгия.
Страната ни получава отлични и много добри оценки по показателите технологии, свързани с околната среда, приложения за дизайн, приложения за търговски марки. Добри са и резултатите по отношение на проникването на широколентовата връзка в страната, заетост на ИКТ специалисти, интелектуални активи.
По останалите показатели обаче страната ни изостава, например публични инвестиции в научна и развойна дейност, правителствена подкрепа за разходите за научна и развойна дейност, разходи за рисков капитал, заетост в сектори, интензивни на знание, продуктови иновации, иновации в бизнес процесите и т.н.
Повече информация тук.