Брой 30 (2036), 12-02-2020
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

Търговските преференции стимулират износа на развиващите се страни за Европейския съюз


През 2018 г. износът за Европейския съюз от развиващите се страни, които се ползват от специални тарифни преференции по силата на общата схема от преференции на ЕС (ОСП), достигна нова върхова стойност от 69 милиарда евро. Според обявеното  най-ново издание на доклада на Европейската комисия относно ОСП, който се публикува на всеки две години, износът за ЕС от ползващите се от преференции по линия на ОСП 71 държави се е увеличил до почти 184 милиарда евро. При близо 69 млрд. евро от тях са използвани специални преференции.

Върховният представител на Съюза по въпросите на външната политика и политиката на сигурност и заместник-председател на Европейската комисия Жозеп Борел заяви: „Търговията е един от най-важните инструменти на ЕС за мерки и подкрепа в целия свят в областта на правата на човека, трудовите права и доброто управление, които са в основата на устойчивото развитие. Чрез общата схема от преференции на ЕС подпомагаме развиващите се страни в усилията им за растеж и напредък по устойчив начин, включително в сферата на климата. Преференциалните търговски мита, които предоставяме, помагат на хиляди хора да преодолеят бедността, допринасят за намаляване на неравенствата и насърчават икономическия растеж.

Комисарят по въпросите на търговията Фил Хоган заяви: „Благодарение на търговските преференции, които предоставяме, ЕС внася от най-слабо развитите страни два пъти повече, отколкото останалата част от света. Този инструмент, който е своеобразна запазена марка на търговската политика на ЕС, представлява подкрепа за милиони работни места в най-бедните държави в света и е стимул тези държави да прилагат международните конвенции за правата на човека, трудовите права, доброто управление и околната среда.

По силата на общата схема от преференции се премахват митата за внос на стоки от развиващите се страни в ЕС. С нейна помощ се създават допълнителни възможности за износ, като по този начин се подпомагат държавите да се борят с бедността и да създават работни места, като същевременно спазват принципите за устойчиво развитие. Днешният доклад например показва, че благодарение на ОСП държави като Шри Ланка, Монголия и Боливия по-успешно противодействат на детския труд.

Програмата на ЕС в областта на търговията допринася за постигането на целите на ООН за устойчиво развитие в целия свят. Преференциите са стимул за държавите да предприемат по-нататъшни стъпки за ефективното прилагане на международните конвенции за правата на човека, трудовите права, околната среда и доброто управление.

В много от ползващите се от преференции по линия на ОСП 71 държави продължават да съществуват предизвикателства, включително във връзка с ограниченията на гражданското общество и свободата на медиите, достъпа до правосъдие, правата на малцинствата, смъртното наказание и свободата на сдружаване. Поради недостатъчния напредък, включително в някои от най-големите бенефициери по схемата за преференции, ЕС увеличи наблюдението и ангажираността си, по-специално по отношение на правата на човека и трудовите права. По отношение на Камбоджа например това доведе до започването от ЕС на процедура за временно оттегляне на преференциите поради сериозното и системно нарушаване на принципите на основните конвенции на Организацията на обединените нации и на Международната организация на труда. 

В доклада се разглежда степента, в която държавите по ОСП се възползват от схемата. Прави се също преглед на редица основни въпроси като свободата на действие на гражданското общество, напредъка в борбата с детския труд, както и въпроси, свързани с околната среда и доброто управление. Дават се примери за това как ЕС работи с всички заинтересовани страни — гражданското общество, международните организации (и по-специално органите за наблюдение на Организацията на обединените нации и на Международната организация на труда) и органите на държавите бенефициери, за да бъде ОСП по-ефективна и да се гарантира, че търговията и зачитането на ценностите вървят ръка за ръка.

Промишлеността на ЕС е важен партньор за постигането на устойчиво развитие — чрез инвестиции, производство и снабдяване със суровини от държавите, ползващи се от преференции по ОСП, и чрез гарантиране на спазването на международните трудови и екологични стандарти.

Контекст

Настоящият трети двугодишен доклад се придружава от десет съвместни работни документа на службите на Европейската комисия и Европейската служба за външна дейност. Девет от документите съдържат оценка на резултатите на всяка от деветте държави, ползващи се от преференции по режима ОСП+; в десетия се прави оценка на трите държави — бенефициери по ОСП, Бангладеш, Камбоджа и Мианмар, по отношение на които през 2017 г. ЕС увеличи ангажираността си, като активизира диалога по въпроси, свързани с правата на човека и трудовите права. 

ОСП на ЕС има три режима:

  • общ режим, приложим за държавите с ниски и по-ниски средни доходи и предоставящ частично или пълно премахване на митата за две трети от тарифните линии (15 бенефициери);
  • ОСП+ — специален насърчителен режим за устойчиво развитие и добро управление. С него тези мита се намаляват до 0 % за уязвими държави с ниски и с по-ниски средни доходи, които прилагат 27 международни конвенции, свързани с правата на човека, трудовите права, опазването на околната среда и доброто управление (8 бенефициери);
  • инициативата „Всичко освен оръжие“ (ВОО) е специален режим за най-слабо развитите държави, който им предоставя освободен от мита и квоти достъп за всички продукти, с изключение на оръжия и боеприпаси (48 бенефициери).

 

 

НОВИНИ ОТ БТПП
Декларация на национално представителните организации на работниците и служителите и на работодателите в България във връзка с ERM ІІ
Проект на БТПП за подобряване свързаността между посреднически организации, работодатели и граждани на трети страни
Покана за участие в международна конференция GS1 HEALTHCARE
24 - 26 март 2020 г., Париж, Франция Още
Турски компании от химическия сектор ще посетят страната ни
Предвидени са срещи с български партньори на 26 март Още
Изложба в БТПП на младите художници Николай Пашков и Станислав Кънчев
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ
Оферти за бизнес партньорство от Enterprise Europe Network
ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ
До 100 000 лв. отпуска Фонд „Условия на труд“ за подобряване на работната среда в предприятията
За техническата безопасност на оборудването, намаляване на въздействието на вредните фактори на работната среда Още
ИНФОРМАЦИЯ ОТ СТИВ
Възможност за регистрация на български фирми на интернет платформата за индустриални части по поръчка
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Дебат относно бюджета на ЕС преди извънредната среща на върха за МФР
Подсигуряване на приоритетни области като действия по климата, наука, дигитализация, подкрепа за младите хора Още
Търговските преференции стимулират износа на развиващите се страни за Европейския съюз