Новото председателство заявява, че ще работи за по-силна и по-суверенна Европа. Стремежът ще бъде да се убедят европейците, че единният отговор е най-добрият начин да се справим с предизвикателствата на днешното време.
Обявените приоритети включват:
- Преходът към устойчива и климатично неутрална икономика
- Регулиране на цифровите платформи
- Социална Европа
- Очакванията на френските депутати
Ето отговорите на френските депутати относно очакванията им от започващото председателство.
Франсоа-Кзавие Белами (ЕНП) заяви, че предвид президентските избори във Франция през пролетта е било необходимо правителството да поиска отлагане на френското председателство. „Във всеки случай френското председателство не трябва да бъде само комуникационно мероприятие, а да реализира два-три ясно очертани приоритета за постигането на единна цел: намаляването на нашите уязвими места“, каза той.
Според него председателството трябва да се концентрира върху три конкретни плана: „доставките на енергия, механизмът за корекция за въглеродните емисии на границата и реформирането на миграционната политика“.
Френското председателство трябва да бъде водено в работата си от нуждата от социална и климатична справедливост, заяви Силви Гийом от името на Групата на социалистите и демократите (С&Д). Тя очаква Франция да придвижи напред в Съвета законодателния пакет „Готови за 55“ за мерките относно климата и да бъде постигнато споразумение между Парламента и Съвета относно директивата за минималната работна заплата.
Силви Гийом също така изтъкна значението на Конференцията за бъдещето на Европа, друг приоритет на френското председателство. Заключенията на Конференцията трябва да придобият „реална форма“, без да бъдат филтрирани от европейските институции, дори ако това означава, че ще бъдат необходими промени в договорите, каза тя.
За Мари-Пиер Ведрен (Обнови Европа) един от главните приоритети на френското председателство ще бъде да стимулира „иновативно, социално справедливо и икономически отговорно възстановяване“. Тя счита, че председателството е възможност да се работи за обединена Европа, която не прави компромиси с ценностите си.
„Ние трябва да укрепим тази Европа, която предлага закрила, която защитава своята визия пред света и която засилва чувството на принадлежност“, заяви г-жа Ведрен.
От името на групата на Зелените/ЕСА Давид Корман и Мишел Ривази посочиха, че „имаме дълг да върнем Европейския съюз обратно на пътя на върховенството на закона и да защитим основните права на всички“. Те също така подчертаха, че климатичната криза и защитата на околната среда трябва да бъдат приоритети за ЕС и за френското председателство.
„Предвид екологичната, социалната и демократичната кризи Франция трябва отново да засили амбициите на Европа и да намери решения за преодоляване на спънките, които твърде често парализират Европа“, казаха депутатите от Зелените/ЕСА.
Жордан Бардела (ИД) би искал председателството да реформира Шенгенското пространство, като запази правото на свободно движение само за европейските граждани. Според него терористичните атаки, извършени от ислямисти, съумели да влязат в Европа и да прекосят граници в зоната на Шенген, показват колко слаба е системата на свободно придвижване.
Френското председателство „трябва да бъде възможност най-сетне да бъдат извършени смелите реформи, които очакват французите и всички народи в Европа“, каза г-н Бардела.
Според Манон Обри (Левица) „френското председателство трябва да бъде изцяло фокусирано върху двата най-спешни приоритета на нашето време: климатичната криза и растящото неравенство“. Тя заяви, че Франция трябва да „отстоява един по-амбициозен Зелен пакт, да се бори за истинска европейска минимална работна заплата и да оказва натиск за пълната трансформация на настоящата икономическа система чрез слагането на край на всякаква конкуренция и орязване на разходи“.
Темата за корпоративната отговорност е също област, в която трябва да се постигне напредък по време на председателството, добави Манон Обри.
Франция пое ротационното председателство на Съвета от Словения и ще бъде страна председателка за 13-ти път. Следващата страна е Чехия, която ще поеме ролята от 1 юли 2022 г.