Европейският съюз и Обединеното кралство са изправени пред сходни предизвикателства като измененията в климата и полицейското сътрудничество и могат да спечелят от намирането на общ подход по тези теми.
Приетото споразумение за оттегляне уреди важни проблеми като правата на гражданите на ЕС във Великобритания и на британците в ЕС, финансовите ангажименти на Лондон, както и контрола по границите, особено тази между Обединеното кралство и Ирландия. Клаузите на споразумението трябва да бъдат изцяло приложени на практика.
Въпросите на бъдещото сътрудничество обаче бяха оставени за отделно споразумение, което в момента се договаря на базата на приетата и ратифицирана от двете страни политическа декларация.
Позицията на Парламента за бъдещите отношения
В резолюция от 12 февруари депутатите призоваха за всеобхватно споразумение между Великобритания и ЕС, осигуряващо равнопоставени условия на конкуренция чрез поемане на стабилни ангажименти. Те също така изразиха надежда за постигане на съгласие в областта на риболова.
Председателят на контактната група на Парламента за отношенията с Великобритания Дейвид Макалистър заяви в изявление на 29 май: „Парламентът няма да даде съгласието си за споразумение, което не включва клаузи за равнопоставени условия на конкуренция, основни права, твърди изисквания за прилагане на договореностите и стабилна рамка за риболова“.
„Парламентът също така смята за критично важно пълното прилагане на споразумението за оттегляне, което бе подписано от британския министър-председател“.
На 15 юни председателят на Парламента Давид Сасоли взе участие в конферентен разговор относно преговорите с британския премиер Борис Джонсън, председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен. След срещата те направиха общо изявление.
Парламентът одобри доклад на 18 юни, в който депутатите изразяват съжаление за липсата на реален напредък след четири кръга преговори и за големите различия в позициите.
На 11 септември координационната група на Парламента за отношенията с Великобритания и лидерите на политическите групи изразиха загриженост относно предложения от британското правителство законодателен акт за вътрешния пазар. В изявлението депутатите настояват за спазването на всички клаузи на споразумението за оттегляне, включително на протокола за Ирландия и Северна Ирландия. Парламентът продължава да се надява на амбициозно партньорство с Великобритания, заявява текстът.
На 1 октомври 2020 г. Европейската комисия започна процедура за нарушения спрямо Великобритания заради неизпълнението на задължения по споразумението за оттегляне от ЕС.
На 8 октомври, в подготовка за края на преходния период, Парламентът одобри нови правила, които целят да гарантират безопасното и ефективно функциониране на железопътния тунел, свързващ континентална Европа с Великобритания.
В реч на срещата на върха на 15 октомври председателят на Парламента Давид Сасоли посочи, че постигането на споразумение за бъдещите отношения между ЕС и Великобритания „е в интерес и на двете страни, но както съм казвал и преди, не на всяка цена“. Той призова британското правителство да спазва върховенството на закона и да изпълни поетите ангажименти и подчерта за пореден път, че всичко, което застрашава мира и стабилността на остров Ирландия, е неприемливо.
По време на пленарен дебат на 21 октомври депутатите подчертаха значението на постигането на споразумение за бъдещите отношения, което не влиза в противоречие с интересите и ценностите на ЕС. Главният преговарящ на ЕС Мишел Барние каза по време на дебата: „Постигането на споразумение е възможно, ако двете страни са готови да работят конструктивно и в дух на компромис“.
Какво ще покрива споразумението за бъдещите отношения
В договора за бъдещите отношения могат да влязат клаузи за търговията със стоки и услуги, опазването на околната среда, изследванията, образованието и други.
Ключов въпрос ще бъде условията и принципите на търговия между ЕС и Великобритания ‒ например, ще има ли мита, какви ще бъдат стандартите за търгуваните продукти, как ще се гарантират честни условия на конкуренция и защитата на основните права, как ще се сътрудничи в областта на риболова и как ще се разрешават евентуални спорове.
Как ще се развият нещата във времето
Съгласно споразумението за оттегляне, до края на декември 2020 г. е в сила преходен период, в който Великобритания има достъп до единния пазар и трябва да спазва европейското законодателство, въпреки че вече не участва в определянето на правилата на ЕС.
Целта е преговорите за бъдещите отношения да бъдат приключени преди края на преходния период.
Ако не бъде постигнато споразумение до края на преходния период, Великобритания ще търгува с ЕС по правилата на Световната търговска организация.
Прочетете за мерките, които са взети за ограничаване на отрицателните последици от напускане без споразумение.