Европейската комисия прие Съобщение относно данъчното облагане на предприятията през 21-ви век с цел насърчаване на стабилна, ефикасна и справедлива система за данъчно облагане на предприятията в Европейския съюз. В него се излага както дългосрочна, така и краткосрочна визия в подкрепа на възстановяването на Европа от пандемията от COVID-19 и за гарантиране на адекватни публични приходи през следващите години. Тя има за цел създаването на справедлива и стабилна бизнес среда, която може да стимулира устойчивия растеж с по-голяма заетост в ЕС и да увеличи нашата отворена стратегическа автономност. В съобщението се взема предвид напредъкът, постигнат в дискусиите на Г-20/ОИСР относно данъчната реформа в световен мащаб.
Първо, до 2023 г. Комисията ще представи нова рамка за данъчно облагане на предприятията в ЕС, която ще намали административната тежест, ще премахне данъчните пречки и ще създаде по-благоприятна за бизнеса среда в рамките на единния пазар. „Бизнесът в Европа: Рамка за данъчно облагане на доходите“ (BEFIT) ще осигури единни правила за корпоративно данъчно облагане за ЕС, които ще осигурят по-справедливо разпределение на правата на данъчно облагане между държавите членки. BEFIT ще намали бюрокрацията, ще намали разходите за привеждане в съответствие, ще сведе до минимум възможностите за избягване на данъци, ще подпомогне създаването на работни места в ЕС и ще насърчи инвестициите в единния пазар. BEFIT ще замени внесеното предложение за обща консолидирана основа за облагане с корпоративен данък, което ще бъде оттеглено. Комисията ще започне по-широко обсъждане на бъдещето на данъчното облагане в ЕС, което ще завърши с провеждането на симпозиум по данъчни въпроси през 2022 г., посветен на „Данъчния микс на ЕС до 2050 г.“
Второ, в съобщението се определя и данъчна програма за следващите две години с мерки за насърчаване на продуктивните инвестиции и предприемачеството, които осигуряват по-добра защита на националните приходи и подкрепят двойния екологичен и цифров преход. Това се основава на амбициозната пътна карта, изложена в Плана за действие в областта на данъчното облагане, представен от Комисията миналата лято.
Трето, Комисията прие Препоръка относно националното третиране на загубите, с която държавите членки се приканват да разрешат пренасянето на загуби за предприятията поне към предходната бюджетна година.
Повече информация ще намерите в документа тук.