В рамките на социалния ангажимент от Порто партньорите са обединиха около трите водещи цели за 2030 г., посочени в плана за действие на Комисията относно Европейския стълб на социалните права:
(1) Най-малко 78 % от хората на възраст между 20 и 64 години трябва да са трудово заети;
(2) Всяка година най-малко 60 % от всички възрастни следва да участват в обучение;
(3) Броят на хората, изложени на риск от бедност или социално изключване, следва да намалее с поне 15 милиона души, включително най-малко 5 милиона деца.
Този ангажимент бе поет на първия ден от социалната среща на върха в Порто на 7 май от председателя на Европейската комисия, председателя на Европейския парламент, португалския министър-председател, който понастоящем председателства Съвета на ЕС, европейските социални партньори и организациите на гражданското общество. Те се ангажираха допълнително да положат всички усилия за изграждането на по-приобщаваща и по-социална Европа. Те приветстваха плана за действие на Европейския стълб на социалните права и засилиха ангажимента за превръщането на неговите принципи в действия с цел осъществяването на стабилно и справедливо възстановяване, съпроводено със създаване на работни места.
Срещата на върха бележи ключов момент за социалните права в Европа, тъй като социалните партньори и гражданското общество призовават държавните и правителствените ръководители на ЕС да подкрепят плана за действие и неговите водещи цели, както и да определят амбициозни национални цели, които могат да допринесат адекватно за постигането на европейските цели.
Време за действие
В съвместния ангажимент подписалите страни приветстват плана за действие на Европейския стълб на социалните права, представен от Комисията в началото на март, в който се определят конкретни действия за по-нататъшно изпълнение на 20-те принципа на стълба. В него също така се предлагат водещи цели за заетостта, уменията и социалното приобщаване на равнището на ЕС, които трябва да бъдат постигнати до 2030 г. Планът за действие ще помогне на Европа да се ориентира в трансформациите, до които доведоха новите обществени, технологични и икономически промени, както и социално-икономическите последици от пандемията. Той ще спомогне да се гарантира, че никой няма да бъде изоставен при двойния цифров и климатичен преход.
Акцент върху работните места, уменията, борбата с бедността и намаляването на социалното изключване
Пандемията от COVID-19 оказа широкообхватно и дълбоко социално-икономическо въздействие. Досега колективната реакция на държавите членки и на ЕС спомогна за запазването на работните места и поминъка, както и за ограничаването на много от отрицателните последици от пандемията. Безработицата и неравенствата обаче вероятно ще продължат и ще нараснат. Затова участниците в конференцията на високо равнище призовават лидерите на ЕС да насочат ресурси там, където са най-необходими.
Създателите на политики следва да съсредоточат усилията си върху възстановяването на заетостта и създаването на качествени работни места, върху инвестициите в учене през целия живот, позволявайки на хората да придобият нови или допълнителни умения, които ще са им необходими, за да успеят през екологичния и цифровия преход, както и върху намаляването на бедността и социалното изключване чрез насърчаването на равни възможности за всички.
Контекст
Европейският парламент, Съветът и Комисията прокламираха Европейския стълб на социалните права по време на срещата на върха в Гьотеборг през 2017 г. Стълбът дава израз на 20 принципа и права, които са от съществено значение за справедливите и добре функциониращи трудови пазари и социални системи в Европа на 21-ви век. Стълбът е структуриран около три глави: (1) Равни възможности и достъп до пазара на труда; (2) Справедливи условия на труд; (3) Социална закрила и приобщаване.
За повече информация
Социална среща на върха в Порто
Уебсайт на социалната среща на върха в Порто
Информационен документ: План за действие на Европейския стълб на социалните права
Съобщение: План за действие на Европейския стълб на социалните права