От днес, 1 юли, Словения поема шестмесечното председателство на Съвета на Европейския съюз. Сред представените приоритети са устойчивост, възстановяване и стратегическа автономия на ЕС.
Словенското председателство олбяви, че ще се стреми да улесни възстановяването на ЕС и да засили неговата устойчивост, да повдигне дебат върху бъдещето на Европа, да укрепи върховенството на закона и европейските ценности и да увеличи сигурността и стабилността в европейското съседство.
Настоящата мащабна спешна здравна ситуация поради пандемията COVID-19 засяга всички държави-членки, които не са в състояние да реагират по подходящ начин самостоятелно, и следователно изисква колективен отговор на ниво ЕС. Ето защо Словения подчертава засилването на устойчивостта на Европейския съюз като един от основните си приоритети.
За да засили ролята на ЕС и да го обезпечи с подходящите инструменти за защита на здравето на европейските граждани, словенското председателство ще се съсредоточи по-специално върху изграждането на Европейски здравен съюз.
Словения възнамерява да насърчи дебат относно поуките от пандемията във всички области от дейността на ЕС, за да може в бъдеще той да гарантира, че има готовност да се справи с различни предизвикателства.
В същото време трябва да бъде осигурено трайно възстановяване във всички сектори на икономиката и обществения живот. За да се смекчат социално-икономическите последици от пандемията COVID-19, един от приоритетите на словенското председателство ще бъде ефективното прилагане на инструмента на ЕС от следващото поколение и Механизма за възстановяване и устойчивост, с цел улесняване приемането на националните планове за възстановяване възможно най-скоро. Желанието на Словения е държавите да се възползват максимално от прилагането на тези два инструмента за ускоряване на зеления и цифров преход, който ще създаде работни места, ще засили устойчивостта и ще осигури здравословна околна среда.
Решенията на ЕС да постигне климатичен неутралитет до 2050 г. и да намали до 2030 г. емисиите на парникови газове с поне 55% в сравнение с нивата от 1990 г. дават насоки за словенското председателство, което ще се стреми към транспонирането на поставените цели в обвързващо европейско законодателство.