Новото законодателството в областта на икономическото управление трябва да бъде насочено към повече растеж, а разширените правомощия на Европейската комисия по отношение на бюджетите на държавите от еврозоната трябва да подлежат на засилен демократичен контрол, заявиха членовете на Европейския парламент вчера, приемайки позицията на Парламента за втория пакет за икономическо управление - т. нар. „two pack".
Най големите промени спрямо предложенията на ЕК са новата глава за координиране на емитирането на държавни дългови инструменти, включително частичното обединяване на дълг в еврозоната, както и правната защита на страните, изправени пред заплахата от изпадане в неплатежоспособност.
Сред ключовите предложения е създаването на Европейски фонд за обратно изкупуване на дълг, който да групира заедно дълговете на всички членки на еврозоната, които надхвърлят 60% от техния БВП. В момента размерът на тези дългове възлиза на около 2,3 трлн. евро.
Упражняването на новите увеличени правомощия на Комисията ще бъде наблюдавано отблизо от държавите членки и от Европейския парламент, така че да се гарантира надзор, отчетност и законност. За тази цел даването на увеличени правомощия трябва да се подновява на всеки три години, така че Европейският парламент или Съветът да бъдат в състояние да ги отменят.
Усилията по съкращаване на разходите в държавите от които се очакват значителни съкращения, не трябва да навредят на инвестициите в образованието и здравеопазването, особено в страните в тежки финансови затруднения. Комисията също ще трябва да оцени и страничните ефекти, за да се увери, че трудностите на дадена държава не се дължат на лоша политика, провеждана на друго място в Еврозоната.
Държавите членки също ще се трябва да предоставят подробна информация за потенциала за създаване на работни места и икономически растеж на техните инвестиции, както и графици за намаляване на дефицита, които да се задействат при изключителни обстоятелства или при тежка икономическа криза.
Запис на дебата (12.06.2012 г.)
Икономическото управление — въпроси и отговори
Съобщение за печата след гласуване в Комисия (15.05.2012 г.):
Законодателно досие за допълнителните правомощия на Комисията