Милионите европейски граждани, живеещи във Великобритания, ще са сред най-засегнатите от оттеглянето на страната от ЕС, макар че само малка част от тях имаха възможност да гласуват на референдума относно Брекзит. Техните права са част от споразумението за оттегляне, договорено от Великобритания и ЕС, по което Европейският парламент ще се произнесе на 29 януари.
На 15 януари депутатите в ЕП заявиха в резолюция, че са нужни допълнителни гаранции за защитата на правата на гражданите, за да може Парламентът да подкрепи споразумението за оттегляне. След приемането на резолюцията координаторът на Парламента за Брекзит Ги Верхофстад получи разяснения от британския министър за Брекзит Стив Баркли на среща в Лондон.
Британските власти проучват възможността гражданите на ЕС , които се получили статут на уседналост, да могат да разпечатат формуляр, който удостоверява това, както иска Парламентът. Ги Верхофстад получи също уверения, че няма да има автоматично депортиране на граждани на ЕС, които все още не са кандидатствали за получаване на уседнал статут. Те ще имат възможност да представят случая си и да се сдобият с право на пребиваване.
Въпреки че споразумението за оттегляне дава право на гражданите на ЕС и на Великобритания да продължат да живеят и работят в страната, където пребивават, други въпроси предстоят да бъдат решавани.
Следващата стъпка за ЕС и Великобритания е да договорят споразумение за бъдещите отношения, което би следвало да включва търговски въпроси, но и клаузи относно сътрудничеството по теми като опазването на околната среда и борбата с тероризма. То би следвало да уреди и въпроса със здравноосигурителните права на гражданите на ЕС във Великобритания и на британците в ЕС.