Брой 10 (2016), 15-01-2020
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

Планът за инвестиции и Механизмът за справедлив преход на Европейския зелен пакт


Европейският съюз пое ангажимент до 2050 г. да стане първият неутрален по отношение на климата блок в света. Това изисква значителни инвестиции както от ЕС и националния публичен сектор, така и от частния сектор. Представеният  план за инвестиции на Европейския зелен пакт — Планът за инвестиции за устойчива Европа — ще мобилизира публични инвестиции и ще спомогне за набавянето на частни средства чрез финансовите инструменти на ЕС, по-специално InvestEU, с което ще се генерират инвестиции в размер на най-малко 1 трилион евро.

С Плана за инвестиции на Европейския зелен пакт ще се мобилизират средства от ЕС и ще се създаде необходимата рамка за улесняване и стимулиране на публичните и частните инвестиции за прехода към неутрална по отношение на климата, екологична, конкурентоспособна и приобщаваща икономика. В допълнение към другите инициативи, обявени в рамките на Зеления пакт, Планът се основава на три измерения:

  • финансиране,
  • законодателни и други мерки,
  • и практическа помощ.

Въпреки че всички държави членки, региони и сектори ще трябва да дадат своя принос за прехода, мащабът на предизвикателството пред тях не е един и същ. Някои региони ще бъдат особено засегнати и ще претърпят дълбоки икономически и социални промени.

Механизмът за справедлив преход (МСП) е ключов инструмент, гарантиращ, че преходът към неутрална по отношение на климата икономика се осъществява по справедлив начин, за да няма изоставени. Въпреки че всички региони ще се нуждаят от финансиране и че това е предвидено в Плана за инвестиции на Европейския зелен пакт, Механизмът ще предоставя целева подкрепа за мобилизирането на най-малко 100 милиарда евро за периода 2021—2027 г. в най-засегнатите региони, за да се смекчат социално-икономическите последици от прехода. Механизмът ще генерира необходимите инвестиции в подкрепа на работниците и общностите, които разчитат на веригата за създаване на стойност, свързана с изкопаемите горива. Той ще допълни съществения принос от бюджета на ЕС, предоставян чрез всички пряко свързани с прехода инструменти.

Механизмът за справедлив преход ще има три основни източника на финансиране:

1) Фонд за справедлив преход, който ще получи средства от ЕС в размер на 7,5 милиарда евро, в допълнение към предложението на Комисията за следващия дългосрочен бюджет на ЕС.

2) Специална схема за справедлив преход в рамките на InvestEU за мобилизиране на инвестиции в размер до 45 милиарда евро. 

3) Механизъм за отпускане на заеми за публичния сектор с Европейската инвестиционна банка, подкрепен от бюджета на ЕС, за мобилизиране на инвестиции в размер на 25—30 милиарда евро.

Подробности ще откриете ТУК

НОВИНИ ОТ БТПП
Международната организация на работодателите отбелязва 100-годишнината от своето създаване
БТПП, като част от Асоциацията на организациите на българските работодатели, е член на МОР Още
Предстояща среща с представители на чуждестранни търговски мисии
Покана от Съвета на браншовите организации при БТПП Още
НОВИНИ ОТ СМЕСЕНИ ПАЛАТИ
Бизнес отвъд Дунава с Българо-румънската палата
Информационно събитие, 30 януари 2020 г., Пловдив, хотел Империал Още
ТЪРГОВСКИ РЕГИСТЪР
Промени в Закона за счетоводството във връзка с декларациите за неосъществяване на дейност
Изменения в Закона за корпоративното подоходно облагане Още
ИКОНОМИКА
НСИ: инфлацията за декември 2019 е 0.7%
Средногодишната инфлация е 3.1% Още
КОНКУРСИ
108 кандидатури за „Наградите на БАИТ” за 2019 г.
Наградите ще бъдат връчени на официална церемония през м. февруари 2020 г. Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Планът за инвестиции и Механизмът за справедлив преход на Европейския зелен пакт
Финансиране на зеления преход Още
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ
Международeн търг на индийската държавна компания „Bharat Heavy Electricals“ Ltd.