Конкуренцията в данъчната област не е чисто положително явление – разследванията на скандали през 2015 г. показаха, че страни в ЕС понякога се опитват да привлекат компании, като им предлагат облекчени данъчни схеми в ущърб на Европа като цяло. Парламентът вече прие доклад по темата, подготвен от специално създадената комисия за данъчните постановления. На 15 декември депутатите обсъждат друг текст, който приканва Комисията да въведе законодателство срещу нелоялното данъчно съперничество в ЕС.
Докладът, изготвен от Анелизе Додс (С&Д, Великобритания) и Лудек Нидермайер (ЕНП, Чехия), призовава Европейската комисия да предложи законодателство, което ще задължи страните-членки да се информират взаимно, когато приемат решения, намаляващи данъчните ставки за фирмите.
Депутатите също така искат да се създадат условия корпорациите да декларират данъците, които плащат във всяка отделна страна, и да бъде осигурена защита за вътрешни лица, които изнасят информация в публичната сфера за данъчни нарушения.
Ако докладът бъде одобрен при гласуването в пленарна зала на 16 декември, Комисията ще има три месеца да отговори на препоръките или със законодателно предложение, или с обяснение защо не счита това за нужно.
Данъчната конкуренция между страни в ЕС
В последните години повечето страни в ЕС намалиха разходите си и въведоха мерки за затягане на коланите с цел намаляване на бюджетния си дефицит. В същото време, някои страни предложиха на мултинационални компании специални условия, които намаляват тяхното данъчно бреме. По този начин тези страни привличат повече данъчни приходи за себе си, но лишават от още по-големи приходи други страни в ЕС.
През октомври Комисията обяви, че данъчните договорености между Люксембург и Фиат и между Холандия и Старбъкс представляват незаконна държавна помощ. Съавторката на доклада на специалната комисия на ЕП за данъчните постановления Елиза Ферейра (С&Д, Португалия) приветства решението, но също така заяви: „Тези два случая доказват, че данъчната конкуренция между страните за привличане на компании и печалби е нещо обичайно в ЕС“.
През ноември депутатите одобриха доклада на специалната комисия, с който призоваха за деклариране от страна на компаниите на печалбите и данъците във всяка отделна страна, в която те работят. Парламентът създаде нова специална комисия, която ще продължи да работи по темата поне до юни 2016 г.