Една от най-лошите последици от икономическата криза през 2011 г. беше растежът на безработицата, особено сред младите хора. На 15 февруари, сряда, Европейският парламент ще обсъди в пленарна зала три доклада, съдържащи мерки за насърчаване на заетостта и борба с отрицателния социален ефект от кризата, и ще подготви своята позиция по въпроса с оглед на предстоящата среща на Европейския съвет на 1-2 март 2012 г.
В доклада по повод на Годишния обзор на растежа за 2012 г. Европейският парламент подчертава пет приоритета:
1) провеждане на такъв вид бюджетна консолидация, която запазва възможностите за растеж
2) осигуряване на дългосрочното финансиране на реалната икономика
3) насърчаване на устойчивия растеж чрез подобряване на конкурентоспособността и повече инвестиции
4) борба с безработицата и социалните последствия от кризата
5) модернизиране на администрацията в европейските институции.
Годишният обзор на растежа е документ, подготвен от Европейската комисия във връзка с процеса на по-тясна икономическа и бюджетна координация на европейско ниво, известен като Европейския семестър. Годишният обзор включва предложения за мерки, насочени към ускоряване на растежа, които Комисията смята, че трябва да получат предимство в годишната законодателна програма на ЕС.
Докладът на Парламента за социалните аспекти на Годишния обзор на растежа за 2012 г. подчертава, че броят на безработните и незаетите сред младите хора продължава да расте (особено тревожно е положението в Източна и Южна Европа). Парламентът призовава страните-членки да разработят всеобхватни стратегии за оказване на подкрепа на младите хора, които не работят, не са на стаж и не учат.
Докладът относно насоките на политиките за заетостта на страните-членки също подчертава значението на ограничаването на някои непълноценни форми на заетост сред младите хора, като срочните договори, работа на непълно работно време и неплатени стажове.