Днес, 12 март, Европейският парламент гласува по нова директива, която цели да гарантира по-добро отношение към селскостопанските производители и малките фирми в хранителния бизнес от големите играчи като супермаркетите и крайните търговци.
Малките доставчици често са зависими от тези, които правят поръчките, и са принудени да спазват условията, наложени едностранни от по-големия им партньор.
Какво се променя
Новите правила налагат забрана на редица практики, които са в ущърб на по-малките участници на пазара (производители, кооперативни дружества, преработващи компании и търговци с оборот до 350 млн. евро). Забраната обхваща:
• забавени плащания за нетрайни храни;
• отмяна на поръчка в последния момент;
• едностранни промени по договори или промени със задна дата;
• принуждаване на доставчика да плаща за развалени продукти;
• отказ от сключване на договори в писмена форма.
Други практики като връщането на непродадена стока на доставчиците ще бъдат разрешени, само ако изрично са включени в договора между страните.
Правилата ще важат и за доставчици извън ЕС.
Страните членки ще определят национален орган, който ще отговаря за спазването на изискванията и ще има правомощия да провежда разследвания и да налага санкции при нарушения.
Защо са нужни правилата
Нелоялните търговски практики заплашват оцеляването на малките производители на храни. Те водят до неочаквани за тях разходи и по-ниски от планираните приходи. В дългосрочен план това води до концентрация на хранителния бизнес, което е в ущърб на потребителите.
В изследване Евробарометър от 2018 г. 88% от анкетираните заявиха, че е важно да се засили ролята на селскостопанските производители във веригата на хранителни доставки.
Какво следва
След гласуването в Парламента новите правила ще трябва да бъдат официално одобрени и от Съвета.