От 1987 г. досега благодарение на Еразъм близо 3 млн. европейци са учили или са се обучавали в чужбина.
Младите хора са особено уязвими от последиците от икономическата криза и безработицата. По време на европейската среща на върха през януари държавните и правителствените ръководители поеха ангажимент да подобрят техните перспективи за заетост.
Еразъм допринася за постигането на тази цел, като насърчава мобилността на студентите. Благодарение на програмата те могат да пребивават в друга страна, да учат чужди езици и да развиват способността си за адаптация - предимства, които са високо ценени на трудовия пазар.
Промяна на живота и разширяване на светогледа
Еразъм е сред най-големите успехи на Европейския съюз. През 2011 г. 250 000 млади хора учиха или стажуваха в друга страна благодарение на програмата. Тя е отворена и за преподаватели и допринася за подобряване на качеството на висшето образование в Европа.
Празненствата по повод 25-та годишнина на Еразъм започнаха в Брюксел с конференцията „Вече четвърт век Еразъм променя живота и разширява светогледа“. Други прояви по този случай са организирани в цяла Европа.
Във всяка от 33-те участващи в програмата страни са избрани по един бивш студент и един преподавател заради влиянието на Еразъм върху техния професионален и личен живот. Ролята на тези „посланици на Еразъм“ е да насърчават други млади хора да се впуснат в това приключение.
Подготовка на бъдещето на програмата
Всяка година броят на участниците нараства, благодарение на което Еразъм е най-успешната програма за университетски обмен в света.
Наскоро Комисията предложи нова програма „Еразъм за всички“ (2014–2020 г.). Тази програма ще обедини всички съществуващи до момента европейски и международни инициативи за образование, обучение, младеж и спорт, като може да обхване до 5 млн. души.
Повече за програмата Еразъм: http://ec.europa.eu/education/lifelong-learning-programme/doc80_en.htm