Назад

Есенен пакет на европейския семестър


Европейската комисия представи есенния пакет на европейския семестър за първи път след влизането в сила на реформата на новата рамка за икономическо управление на ЕС. Тя цели да направи правилата по-опростени, по-прозрачни и с по-голяма национална ангажираност. 

Новата рамка подкрепя държавите членки в постигането на макроикономическа стабилност, растеж и фискална устойчивост. Тя насърчава реформите и инвестициите за дългосрочна икономическа стабилност и устойчив растеж.

Комисията приключи оценката си на 21 от общо 22 представени средносрочни планове от държавите членки. Комисията оцени също проектите за бюджетни планове (ПБП) за 2025 г., представени от 17 държави членки от еврозоната. В новия есенен пакет са представени препоръките на Комисията към многогодишните планове за нетните разходи с цел коригиране на прекомерния дефицит за осемте държави членки, които понастоящем са обект на процедура при прекомерен дефицит.

Паоло Джентилони, комисар по въпросите на икономиката, заяви: „Тазгодишният есенен пакет бележи важна стъпка в прилагането на новата рамка за икономическо управление. В средносрочните планове на държавите членки се съдържат надеждни пътни карти за фискална устойчивост и растеж. За държавите членки, които са в процедура при прекомерен дефицит, плановете за фискални корекции са и в основата на препоръките по процедурите при прекомерен дефицит, като засилват съгласуваността и ангажираността с нашите фискални правила. Проектите на бюджетни планове за 2025 г. показват, че съгласно новите правила консолидацията не се извършва за сметка на инвестициите. Същевременно трябва да останем гъвкави и готови да реагираме на неочаквани сътресения. В рамките на новите правила за икономическо управление европейската икономика трябва да засили своята конкурентоспособност и устойчивост, за да се справи с геополитическата несигурност.

Допълнителна информация е налична в съобщението за медиите и в тематичния информационен документ „Въпроси и отговори“.