Световната търговска организация (СТО) днес се произнесе в полза на ЕС по голям спор срещу митата на Индия за ключови продукти на информационните и комуникационните технологии (ИКТ). С решението на своята специализирана група СТО уважи всички претенции на ЕС срещу Индия и установи, че митата на Индия в размер до 20 % за някои ИКТ продукти, като например мобилните телефони, не са в съответствие с ангажиментите на държавата в рамките на СТО и поради това са незаконни. Износът от ЕС на такива технологии, засегнат от нарушенията от страна на Индия, възлиза на стойност до 600 милиона евро годишно. Това само по себе си е немаловажна сума, но реалното въздействие върху европейските предприятия, които извършват износ за Индия и от други държави, е значително по-голямо.
Специализираната група потвърди, че митата на Индия не могат да бъдат обосновани от нито една от причините, изтъкнати от Индия в този спор. Индия не можа да се позове на Споразумението за информация и технологии (СИТ), за да избегне ангажиментите, поети в нейния списък в рамките на СТО, нито да ограничи ангажимента си за нулево мито до продуктите, които са съществували към момента на поемане на този ангажимент, и да изключи по-новите технологични продукти, попадащи в същата тарифна линия. Специализираната група също така потвърди, че не е допусната грешка при определянето на тарифните ангажименти на Индия, включително при актуализирането на номенклатурите на тарифните линии, и отказа да разгледа искането на Индия за коригиране на нейните тарифни ангажименти. Такива промени ще трябва да бъдат договаряни между самите членове на СТО.
Контекст
От 2014 г. насам Индия постепенно въведе мита в размер до 20 % за продукти като мобилни телефони, компоненти и принадлежности за мобилни телефони, телефонни слушалки за кабелни телефонни апарати, базови станции, статични електрически преобразуватели или електрически проводници и кабели. ЕС счете, че тези мита са в пряко нарушение на правилата на СТО, тъй като Индия е задължена съгласно ангажиментите си в рамките на СТО да прилага нулева ставка на митото за такива продукти.
ЕС започна процедурата за уреждане на спор в рамките на СТО през 2019 г.Специализираната група представи окончателния си доклад на всички членове на СТО на 17 април 2023 г.
След началото на инициативата на ЕС, през 2019 г. Япония и Тайван започнаха паралелни процедури (DS584/DS588). Тези две паралелни процедури обхващат същия въпрос (мита за ИКТ продукти) и почти същите продукти. Очаква се днес СТО да се произнесе и по тези случаи.