Назад

ЕС инвестира над 1,25 млрд. евро в енергийна инфраструктура по Механизма за свързване на Европа


© European Union, 2025

Европейската комисия ще предостави 1,25 милиарда евро от Механизма за свързване на Европа за 41 трансгранични проекта за енергийна инфраструктура. Инициативите, за които е безвъзмездното финансиране, са получили през 2024 г. статут на проекти от общ интерес (ПОИ) и проекти от взаимен интерес (ИМП) по линия на политиката за трансевропейските енергийни мрежи (TEN-E)

Това е най-мащабната покана в сферата на енергетиката на Механизма за свързване на Европа, а също така и първата покана по преразгледания регламент за TEN-E, който включва проекти за водородни и морски електроенергийни мрежи.

Важността на трансграничните инвестиции в енергийната инфраструктура за конкурентоспособността на Европа е подчертана в доклада на Марио Драги. Те ще допринесат за постигането на целите на ЕС за интегриране на енергийните пазари и декарбонизация на енергийната система. 

Избрани проекти

Финансирането е предназначено за 5 предложения за работа и за 36 подготвителни проучвания. 

6 проекта, които ще оперират в Белгия, България, Дания, Франция, Словакия и Испания, ще получат средства за подкрепа на проучвания.

Близо 750 милиона евро са предназначени за 8 проекта за електроенергийни мрежи, сред които и офшорни. Най-голямата безвъзмездна помощ в размер на 645 млн. евро ще подкрепи проекта „Енергиен остров Борнхолм“ за изграждането на първи по рода си хибриден междусистемен електропровод в Балтийско море, който ще позволи да се свържат Дания с Германия и да се интегрират 3 GW капацитет за ветроенергийни паркове в морето. 

Помощ за строителни работи в размер на почти 33 милиона евро ще бъде отпусната за Danube InGrid — трансграничен проект за интелигентна електроенергия между Унгария и Словакия, който ще интегрира енергията от възобновяеми източници и ще балансира по-ефективно системата. 

Освен това финансиране на стойност 250 милиона евро ще подкрепи изграждането на 3 проекта и финансирането на 9 подготвителни проучвания за инфраструктура за CO2.

Дан Йоргенсен, комисар за енергията и жилищата, заяви: „Комисията предложи да се отпуснат 1,25 милиарда евро под формата на безвъзмездни средства — най-високата сума, отпусната някога по линия на Механизма за свързване на Европа за проекти за енергийна инфраструктура, които имат ключов принос за изграждането на нашия енергиен съюз. Това е и първият път, в който се избират проекти за водород и електропреносна мрежа, разположени в морето. След като бъдат завършени, успешните проекти ще увеличат усилията ни за декарбонизация на нашите икономики и общества, интегриране на енергийните ни пазари и запазване на конкурентоспособността на нашата промишленост.“

Допълнителна информация е налична в съобщението