Назад

ЕС и Япония сключват историческо споразумение относно трансграничните потоци от данни в рамките на икономическия диалог на високо равнище


В рамките на срещата на министрите на търговията на Г-7 в Осака ЕС и Япония сключиха историческо споразумение за по-лесно, по-евтино и по-ефективно извършване на стопанска дейност в онлайн пространството. Споразумението беше сключено по време на икономическия диалог на високо равнище между ЕС и Япония, председателстван съвместно от изпълнителния заместник-председател на Европейската комисия Валдис Домбровскис, японския министър на икономиката, търговията и промишлеността Нишимура Ясутоши и японския министър на външните работи Йоко Камикава.

ЕС и Япония са сред най-големите цифрови икономики в света. Споразумението е крайъгълен камък в съвместните ни усилия за постигане на напредък в цифровизацията на нашите общества и икономики. Трансграничните потоци от данни са ключов фактор за това развитие. След като бъдат ратифицирани, договорените разпоредби ще бъдат включени в Споразумението за икономическо партньорство (СИП) между ЕС и Япония. Те полагат основите за общ подход към цифровата търговия, като изпращат силно послание срещу цифровия протекционизъм и произволните ограничения. Те са в съответствие и с програмата на ЕС в областта на цифровите технологии и правилата на ЕС за неприкосновеността на личния живот и изпълняват програмата за цифрова търговия от стратегията на ЕС за Индийско-Тихоокеанския регион. Очаква се да последват подобни преговори с Корея и Сингапур.

Днешното споразумение ще донесе реални ползи за дружествата, осъществяващи дейност в повечето сектори — от финансовите услуги, транспорта, машиностроенето до електронната търговия. Това ще им позволи да обработват данните ефективно без тромави административни изисквания или изисквания за съхранение и ще им осигури предвидима правна среда, в която да просперират. Важен елемент от споразумението е премахването на скъпоструващите изисквания за локализиране на данни, което е ненужна тежест за европейските и японските предприятия. Това има значение, тъй като ще гарантира, че от дружествата не се изисква физически да съхраняват своите данни на местно равнище. Това не само би довело до допълнителни разходи и усложнения, тъй като предприятията могат се окажат принудени да изграждат и поддържат съоръжения за съхранение на данни на много места и да дублират данните, които използват, което би оказало отрицателно въздействие върху тяхната конкурентоспособност, но би могло и да подкопае сигурността на данните.

По време на HLED ЕС и Япония изтъкнаха отново ангажимента си към основаната на правила международна търговска система и решимостта си да оформят глобални правила за движението на данни, които зачитат нашите ценности и регулаторни подходи.

Контекст

През октомври 2022 г. ЕС и Япония решиха да започнат преговори за включване на правила за трансграничните потоци от данни в своите СИП.

ЕС се стреми да включи съвременни правила за цифровата търговия в споразуменията си с търговските партньори. Търговското споразумение между ЕС и Нова Зеландия и Споразумението за търговия и сътрудничество между ЕС и Обединеното кралство съдържат сходни правила.

Освен това ЕС започна преговори за споразумение за цифрова търговия със Сингапур и скоро ще го направи с Южна Корея.

Основаната на данни икономика се разраства бързо в ЕС. Стойността на основаната на данни икономика на ЕС-27 [1] се оценява на 325 милиарда евро през 2019 г., което представлява 2,6 % от брутния вътрешен продукт (БВП), и се очаква да се увеличи почти три пъти до 2025 г., като достигне около 830 милиарда евро, 5,8 % от общия БВП на ЕС [2]. За Япония основаната на данни икономика се оценява на 1,2 % от БВП през 2019 г.

За повече информация

Споразумение за икономическо партньорство между EС и Япония

Споразумение между ЕС и Япония относно трансграничните потоци от данни