Министерството на икономиката, енергетиката и туризма представи резултатите от анализите на Световната банка и на Европейската комисия за българската енергетика. Българското правителство потърси външни експерти, които да диагностицират сектора и да направят обективни и безпристрастни изводи.
Основният извод от проучването на Световната банка е, че към 2030 година ще продължим да имаме излишък на електроенергия при наличните инсталирани мощности. Анализите на Европейската комисия и на Световната банка са доста сходни и показват, че в България има три големи групи от проблеми в сферата на енергетиката. Първата група е свързана с констатацията, че разходите в системата са по-големи от приходите. Начинът, по който се използват наличните мощности в страната, и моделът на ценообразуване създават огромен финансов дефицит в системата.
Втората група от проблеми е свързана с начина на управление на енергийната система. Има усещане за корупция в сектора, непрозрачност и невъзможност на регулатора да упражнява ефективен контрол. Според анализа на Световната банка държавните активи от БЕХ се управляват непрозрачно и голяма част от трупащите се дефицити остават скрити в тази корпоративна структура. Една от основните препоръки на Световната банка е да разкрият изцяло всички конфликти на интереси на всички държавни служители, депутати и работещи в енергийния отрасъл, за да се изгради доверие в него. Според експертите на Световната банка структурата на БЕХ трябва да бъде премахната, за да се повиши прозрачността в системата.
Третата голяма група от проблеми е свързана с това доколко енергийно бедните хора могат да си позволят да плащат сметките си за ток. Системата за подпомагане на тези групи е неадекватна, електроенергията в бита се използва неефективно и води до по-голямо потребление, констатират международните експерти. Експертите на Световната банка констатират също и липса на прозрачност в работата на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.
-------------
Констатации на Европейската комисия и Световната банка за българския енергиен сектор: