Обхватът на сградите, които подлежат на сертифициране за енергийна ефективност, ще бъде разширен, като в него се включат всички сгради в експлоатация. Това е предвидено в промените на Закона за енергийна ефективност, които бяха гласувани от Парламента окончателно 21 декември 2016 г. С измененията се транспонират в българското законодателство изискванията на Директива 2012/27/ЕС относно енергийната ефективност и се изпълняват изцяло задълженията на страната по Директива 2010/31/ЕС относно енергийните характеристики на сградите. За неизпълнението на тези изисквания срещу България беше открита наказателна процедура.
С промените в закона е регламентирано прилагането на изисквания за енергийна ефективност и енергийни спестявания при закупуване или наемане на сгради от публични възложители от централната администрация, както и при възлагане на обществени поръчки за доставка на продукти, свързани с потребление на енергия. Задължителната периодична проверка за енергийна ефективност ще се извършва в по-кратки срокове, като честотата на инспекциите зависи от вида на използваното гориво и инсталираната мощност на водогрейните котли.
По предложение на Агенцията за устойчиво енергийно развитие измененията в закона допускат и прилагането на алтернативни мерки за постигане на националната цел за енергийна ефективност до 2020 г. Алтернативна е всяка мярка, която осигурява енергийни спестявания при крайното потребление извън индивидуалните задължения на търговците с енергия по схемата за задължения, постановява законът. Така ще бъдат обхванати всички мерки, които водят до енергийни спестявания с оглед постигане на общата кумулативна цел по разходоефективен начин.