На едно от последните заседания с участието на представители на служебното правителство Енергийният борд обсъди предложените промени в Закона за енергетиката, които имат за цел по-добре структурирана и професионална Комисия за енергийно и водно регулиране. Промените предвиждат разделяне на Комисията на два отделни подсъстава - енергиен и воден, за да се подобри работата на регулатора. Предвижда се председателят и членовете на регулатора да се избират от Народното събрание, а не както е в момента - от Министерския съвет. Според мотивите за измененията, ограничаването на броя на закритите заседания ще направи работата на ДКЕВР по-прозрачна. Предвижда се също така разширяване на обхвата на публикуваната след заседания на регулатора информация. За да се подобри капацитетът на състава на комисията, се завишават и изискванията към професионалния опит на комисарите.
Членовете на Енергийния борд подкрепиха предложените изменения в текстовете на Закона за енергетиката.
Вицепремиерът Екатерина Захариева посочи, че в работата си до момента Енергийният борд към МС се придържа към принципите на равнопоставеност на всички членове и зачитане на законните права и интереси на всеки член на форума, откровеност в излагането на фактите и позициите, както и отговорност при заемането на позиции. „Бордът не е панацея на проблемите в енергетиката, но е част от стъпките за преодоляване на кризата и път за осъществяване на необходимата реформа в сектора“, подчерта Захариева в изказването си пред членовете на Борда.
Вицепремиерът отново посочи основните структурни проблеми в сектор „Енергетика“, които са неконтролируемият ръст на ВЕИ-сектора, дългосрочните договори за изкупуване на енергия на прекалено високи цени от ТЕЦ-ове, неефективността, некомпетентността, корупцията в държавните енергийни компании, както и лошото ценообразуване и липсата на принципи при формиране на политиките за сектора и при регулирането му.
Захариева отново подчерта, че Енергийният борд няма за цел и не може да иззема функциите на държавните институции. „Бордът не замества държавата в отговорността й за политиките, свързани с енергетиката. Държавата не прави и няма да прави опит да се крие зад Борда и не го използва за легитимиране на непопулярни решения“, категорична беше Екатерина Захариева. По думите й, консултативният орган може да даде правилна и адекватна насока за устойчивото развитие на сектор „Енергетика“.