Назад

Експерти от България и Израел споделиха опит за управление на водите




По-доброто управление на водите обсъдиха експерти от България и Израел по време на форум „Отвъд водата – Израелски иновативен модел за управление на водите“ на 8 януари в столичния хотел „Хаят“. Събитието бе организирано от Посолството на Държавата Израел в България

Заедно с темата за климатичните промени и отражението им върху сектора за управление на водите, бяха коментирани възможните мерки за решаване на проблемите с безводието в двете страни и необходимостта от използване на нови модерни технологии за подобряване на достъпа до вода за населението.

Искаме да споделим нашите знания с България, заяви в началото на събитието посланикът на Държавата Израел в България Н.Пр. Йоси Леви Сфари. Той посочи, че България е една от приятелските държави не само в Европа, но и в целия свят, затова Израел има готов да съдейства за проблема с управлението на водите. Ако има начин да допринесем за решаване на този въпрос, ние сме на разположение, потвърди посланикът.

Посланикът разказа как преди години безводието в Израел е принудило държавата да търси внос на вода от Турция. Смятахме, че това е начинът за справяне с нашия проблем, нямахме възможност да доставяме води за населението си, заяви той. И добави, че след това Израел е успяла да разработи много методи за решаване на проблема с безводието и може да покрие нуждите на населението си.

Форумът предостави възможност да бъде споделен опитът на една от водещите държави в света, успешно преодоляла предизвикателствата, свързани с ограничените водни ресурси, благодарение на обучението на кадри, интелигентното управление на водите и внедряването на иновации и новаторски технологии в сектора.

Министърът на околната среда и водите Петър Димитров сподели, че България е бедна на водни ресурси, а загубите на вода са големи. Затова е още по-важно ценният воден ресурс да се ползва ефективно, а старите съоръжения да бъдат модернизирани.

Той апелира за нуждата от обучение на кадри в сферата на управление на водите, тъй като липсата на такива специалисти е сериозен проблем за страната ни. „Ключът към промяна в управлението на водите в България е използването на технологиите за повишаване на ефективността на останалия наличен воден ресурс в страната“, заяви още министърът на околната среда и водите.

За успехите на Израел, свързани с управлението на водния ресурс, говори Дани Грийнвалд от Израелската водна служба. Той обясни, че проблемите с водата в България и Израел са много различни, но решенията могат да са приложими и полезни за българската държава. Източниците на вода в двете държави са различни, каза експертът. И добави, че Израел разчита на „произведени води“, като една от дейностите за добиване на вода е чрез обезсоляване. За 13 години загубата на вода е намаляла от 14% на 7%, каза още Грийнвилд.

В събитието участваха представители на 13 общини, сред които кметове, заместник-кметове и общински експерти, ангажирани с управлението на екологията и водите. 

Темата за ефективното управление на водните ресурси и достъпа до вода е ключово важна за местната власт. Когато няма вода или електричество гражданите отиват първо при кмета, без да се интересуват от коя институция се управляват системите, каза изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева. 

На фона на климатичните и демографските промени, устойчивостта на водните системи е все по-критична, коментира още Силвия Георгиева. Трябва да научим как да имплементираме иновации на местно ниво, чрез които по-евтин и модерен начин да доставяме вода на всички граждани. А днешното събитие има точно тази цел, защото Израел е сред иноваторите в тази сфера, добави тя.

Разширяването на дългогодишното ни секторно сътрудничество с Израел и изпълнението на съвместните проекти са от голяма полза за развитието на водния сектор в България, заяви заместник-министърът на външните работи Невяна Митева към присъстващите.

Подписаното в началото на миналата година споразумение за сътрудничество в областта на водите с Израел представлява отлична основа за продължаване и активизиране на близкото сътрудничество в тази област, каза Митева. България отдава високо значение на партньорството си с Израел, включително по отношение на водните ресурси и тяхното управление, отбеляза заместник-министърът. Израел е безспорен лидер в управлението и усвояването на водните ресурси, добави Митева. Правилното управление на водните ресурси е основополагащ фактор за постигане на устойчивост по отношение на климатичните изменения и опазването на природните ресурси.