Екипът на Ямболската търговско-промишлена палата участва в онлайн конференция по проект „TEAMWORK2“
В периода 16-17 юли 2024, екипът на Ямболската търговско-промишлена палата (ЯТПП), заедно с представители на партниращи фирми от региона на Ямбол, участва в онлайн конференция за обмен на добри практики в областта на работата с фирми и служители за превенция на дискриминацията и сексуалния тормоз срещу жени на работното място. Тази ценна инициатива се проведе в рамките на реализацията на проект „TEAMWORK2- срещу сексуалния тормоз на работното място“, No CERV-2022-DAPHNE 101094241, финансиран от Европейския съюз чрез програмата “Граждани, равенство, права и ценности”, благодарение на участието на ЯТПП като партньор от България. В двудневното събитие се включиха 36 участници от 6 държави ( Гърция, Кипър, България, Италия, Испания и Хърватска).
В рамките на два дни, партньорите по проекта, както и участващите фирми-гости на събитието, успяха да споделят и обменят практики и успешни стратегии за справяне с предизвикателствата на съвременното работно място, разискваха ключови аспекти на предотвратяването на дискриминацията и сексуалния тормоз, споделяйки опит и иновации, които подобряват работната среда и насърчават приобщаването. Събитието събра професионалисти от различни сектори, което даде възможност за установяване на нови партньорства и бъдещи колаборации и обмен на ресурси. Участниците имаха възможност да подобрят знанията си в нови теми и да развият своите умения в областта на медиацията, общуването, управлението на конфликти и други релевантни умения.
Екипът на ЯТПП представи всички дейности, които в период от година и половина са реализирани в рамките на проекта – обучения, срещи, семинари, както със заинтересовани страни, така и с работодатели и работници, с цел да се повиши обществената осведоменост за превенцията от дискриминация и сексуален тормоз срещу жените на работното място.
В началото на година, бе открито и Бюро за помощ, което се намира в град Ямбол, ул. Д. Благоев 1, ет.3 (сградата на БЧК-Ямбол), което предоставя социална и правна подкрепа както на жертви на такива инциденти, така и консултации на фирми, които желаят да подобрят своите политики в тази област. Бюрото за помощ разполага и с телефон (0896 65 51 24) и e-mail (helpdesk_bg@abv.bg).
В конференцията се включиха и представители на ръководните екипи на две фирми от град Ямбол, които са участвали в обученията по проекта до сега и притежават интерес да доразвият и подобрят вътрешните си политики за борба с насилието над жени на работното място. Участието в това събитие им помага да разберат текущите стандарти в тази сфера и да се уверят, че техните действащи политики в момента са съобразени със законовите изисквания.
Скоро ще бъде готова и обучителната електронна платформа на проекта, която ще съдържа информация по същата тема, налична на английски, български, гръцки, френски, италиански, хърватски и испански и ще бъде насочена към широк кръг от потенциални ползватели, които имат желанието да увеличат знанието си в тази сфера. Повече информация за платформата може да намерите тук: https://teamwork2project.eu/bg/elearning/