Назад

ЕК прие изменения с цел насърчаване на икономически ефективно намаляване на емисиите


Европейската комисия прие изменение на Решение за изпълнение (ЕС) 2020/2126, което отразява промените в използването на „гъвкавостта на схемата на ЕС за търговия с емисии (СТЕ)" съгласно Регламента за разпределяне на усилията .

Преразгледан през 2023 г., Регламента за разпределяне на усилията определя обща цел на ЕС за намаляване на емисиите на парникови газове (ПГ) в секторите, които обхваща, с 40 % до 2030 г. в сравнение с нивата от 2005 г. В обхвата му влизат следните сектори: вътрешен транспорт, сгради, селско стопанство, малка промишленост и отпадъци.

Общата цел на ЕС се трансформира в задължителни национални цели, които държавите членки трябва да изпълнят до края на десетилетието. Те варират от -10% до -50% в сравнение с нивата на емисиите от 2005 г. Целите на държавите членки за 2030 г. са диференцирани въз основа на техния относителен брутен вътрешен продукт (БВП) на глава от населението, с ограничена корекция за вътрешния им капацитет за намаляване на емисиите на парникови газове по икономически ефективен начин. Предвидени са варианти за държавите членки да постигнат своите цели, така че общата цел на ЕС да бъде постигната по икономически ефективен начин.

Така наречената „гъвкавост на СТЕ“ позволява на девет държави членки (Белгия, Дания, Ирландия, Люксембург, Малта, Нидерландия, Австрия, Финландия и Швеция) да отменят ограничено количество квоти по СТЕ на ЕС и да не ги продават на търг. Тези квоти се приспадат от количествата, които нормално биха били продадени на търг в рамките на СТЕ на ЕС от съответните държави членки. В замяна на това тези държави членки получават равностойно количество квоти в рамките на ЕСР, за да покрият емисиите от секторите, които тя обхваща.

До декември 2019 г. отговарящите на условията държави членки уведомиха ЕК за това каква част от максималната сума, определена в законодателството, възнамеряват да използват през периода 2021-2030 г. Съответните суми бяха публикувани в Решение за изпълнение (ЕС) 2020/2126.

Неотдавнашното преразглеждане на Регламента за споделяне на усилията позволи на Белгия, Малта, Нидерландия и Швеция да уведомят ЕК до 31 декември 2023 г. за квотите по СТЕ на ЕС, които искат да отменят за периода 2025-2030 г., в замяна на допълнителни разпределения по Регламента. Уведоменото количество не може да надвишава лимита, определен за всяка държава членка. Малта и Швеция информираха ЕК за намерението си да използват тази гъвкавост, а Нидерландия изрази намерението си да я използва в бъдеще, ако сметне за необходимо.

Източник: ЕК

Информация от регламента за съществуващите вещества (ESR