ЕК препоръчва извършването на оценки на риска в четири възлови технологични области: авангардни полупроводници, изкуствен интелект, квантови технологии и биотехнологии
Комисията прие Препоръка за допълнително оценяване с държавите членки на риска във възлови за икономическата сигурност на ЕС технологични области. Настоящата препоръка произтича от съвместното съобщение относно Европейска стратегия за икономическа сигурност, с което се въвежда всеобхватен стратегически подход към икономическата сигурност в ЕС.
Препоръката се отнася до оценката на един от четирите вида рискове при този всеобхватен подход, а именно технологичен риск и риск от „изтичане“ на технологии. Оценката на риска ще има обективен характер и на този етап не могат да се предвидят нито резултати от нея, нито евентуалните последващи мерки. В препоръката Комисията представя списък с десет възлови технологични области. Тези технологични области бяха подбрани въз основа на следните критерии:
- Благоприятстващ и преобразуващ характер на технологията: потенциала и значението на технологията за съществено повишаване на ефективността и ефикасността и/или за радикални промени в секторите, капацитета и др.;
- Риск от сливане на гражданските и военните цели: значението на технологията както за гражданския, така и за военния сектор, и нейния потенциал за постигане на напредък и в двете области, както и риска от използване на определени технологии за подкопаване на мира и сигурността;
- Рискът технологията да се използва в нарушение на правата на човека: потенциалната злоупотреба с технологията в нарушение на правата на човека, в т.ч. за ограничаване на основните свободи.
Колективни оценки на риска с държавите членки
От десетте възлови технологични области в препоръките са определени четири технологични области, при които е много вероятно рисковете за технологичната сигурност и от изтичането на технологии да са най-чувствителни и непосредствени:
- Авангардни полупроводникови технологии (микроелектроника, фотоника, високочестотни интегрални схеми, оборудване за производство на полупроводници);
- Технологии в сферата на изкуствения интелект (високопроизводителни изчислителни технологии, изчисления в облак и периферни изчисления, анализ на данни, компютърна визуализация, езикова обработка, разпознаване на обекти);
- Квантови технологии (квантови изчислителни технологии, квантова криптография, квантови комуникации, квантови сензори и радари);
- Биотехнологии (техники на генетична модификация, нови геномни техники, генетично насочване, синтетична биология).
Комисията препоръчва до края на тази година държавите членки да извършат заедно с Комисията първоначални колективни оценки на риска в тези четири области. Препоръката включва някои ръководни принципи за структуриране на колективните оценки на риска, в т.ч. консултации с частния сектор и защита на поверителността.
При взимането на решения за предложения за по-нататъшно колективно оценяване на рисковете с държавите членки в една или повече допълнително изброени технологични области или подобласти Комисията ще отчита текущите или планираните действия за насърчаване или партньорство в разглежданата технологична област. В по-общ план Комисията ще има предвид, че предприетите мерки за повишаване на конкурентоспособността на ЕС в съответните области могат да допринесат за намаляване на някои технологични рискове.
Следващи стъпки
Комисията ще работи заедно с държавите членки в рамките на съответните експертни форуми за стартиране на колективните оценки на риска в четирите горепосочени технологични области.
Освен това Комисията ще започне открит диалог с държавите членки за подходящия график и обхвата на допълнителното оценяване на рисковете, като вземе предвид, наред с другото, динамиката на тези рискове. До пролетта на 2024 г. Комисията може да представи допълнителни инициативи въз основа на този диалог, натрупания при първоначалните колективни оценки на риска опит, както и евентуалната допълнителна информация за изброените технологични области.
Препоръката няма да повлия на резултата от оценяването на рисковете. Като основа за по-нататъшно обсъждане на необходимостта от целенасочени и целесъобразни мерки за насърчаване, партньорство или защита в някоя от посочените технологични области или подобласти може да послужи единствено подробната колективна оценка на равнището и естеството на разглежданите рискове.
За повече информация
Съвместно съобщение относно Европейска стратегия за икономическа сигурност