Назад

ЕК представи доклада за състоянието на енергийния съюз за 2024 г.


Европейската комисия публикува редовния годишен доклад за състоянието на енергийния съюз за 2024 г.

Докладът описва как ЕС се справи с предизвикателствата в областта на енергийната политика по време на мандата на настоящата Комисия, като предостави на ЕС регулаторна рамка за осъществяване на прехода към чиста енергия и полагане на основите за подновен икономически растеж и конкурентоспособност. Докладът съдържа и фишове по държави, включително България.

През последните години ЕС успя да устои на критичните рискове за сигурността на енергийните доставки, да си възвърне контрола върху енергийния пазар и цените на енергията и да ускори прехода към климатична неутралност: 

  • Производството на енергия от възобновяеми източници постига нови рекорди. През първата половина на 2024 г. половината от производството на електроенергия в ЕС идва от възобновяеми източници.
  • Делът на руския газ във вноса в ЕС е намалял от 45 % през 2021 г. на 18 % до юни 2024 г., докато вносът от доверени партньори като Норвегия и САЩ се е увеличил.
  • Намалихме търсенето на газ между август 2022 г. и май 2024 г. с 138 милиарда кубични метра.
  • ЕС постигна своята цел от 90 % за съхранение на газ през зимата на 19 август 2024 г., много преди крайния срок 1 ноември.
  • Цените на енергията са по-стабилни и остават значително под върховите равнища на енергийната криза от 2022 г.
  • Емисиите на парникови газове в ЕС намаляха с 32,5 % от 1990 г. до 2022 г., докато икономиката на ЕС нарасна с около 67 % през същия период.
  • На международно равнище ЕС оглави глобалната инициатива за утрояване на капацитета за енергия от възобновяеми източници и удвояване на подобренията на енергийната ефективност като част от прехода от изкопаеми горива, която беше одобрена от всички страни на COP28 в Дубай.

Новите и бъдещи предизвикателства включват: недостиг на амбиция по отношение на възобновяемите енергийни източници и целите за енергийна ефективност, увеличаване на енергийната бедност, разлика в цените на енергията в сравнение с други световни конкуренти и риск от нови стратегически критични зависимости. Те ще изискват решителен политически отговор и радикална промяна в усилията на равнище ЕС и държави членки.

В доклада се припомня, че всички държави членки трябва да представят окончателните си актуализирани национални планове в областта на енергетиката и климата възможно най-скоро, за да се гарантира колективното постигане на целите в областта на енергетиката и климата за 2030 г. 

Допълнителна информация е налична в съобщението за медиите и тематичния информационен документ