Днес, 13 август, влизат в сила усъвършенствани разпоредби на Европейската комисия относно събирането и третирането на отпадъци от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО). Те представляват един от най-бързо растящите потоци от отпадъци и предлагат значителни възможности за снабдяване на пазара с вторични суровини.
Комисарят по въпросите на околната среда Янез Поточник заяви: „В днешното време на икономически сътресения и растящи цени на суровините пестеливото потребление на ресурси обединява ползите за околната среда и новаторските възможности за растеж. Налага се да подобрим съществуващите и да открием нови начини за събиране на отпадъци от електрическо и електронно оборудване. Призовавам държавите членки да изпълнят новите показатели в това отношение преди официалния краен срок.“
С директивата, от 2016 година се въвежда целево ниво на събираемост в размер на 45 % от продаденото електрическо и електронно оборудване. На следващия етап — от 2019 година — нивото на събираемост трябва да достигне 65 % от продаденото оборудване или 85 % от генерираните от него отпадъци. Държавите членки ще могат да избират по кой от тези два еквивалентни начина за измерване на нивото на събираемост желаят да докладват. От 2018 година след съответна оценка на въздействието сегашният ограничен обхват на директивата ще бъде разширен, така че да включи всички категории отпадъци от електронно оборудване.
Директивата предоставя на държавите членки инструменти за по-ефективна борба с незаконния износ на отпадъци. Незаконният превоз на ОЕЕО представлява сериозен проблем, особено когато е замаскиран като законен превоз на използвано оборудване, за да се заобиколят разпоредбите на ЕС относно третирането на отпадъци. Новата директива ще задължи износителите да проверяват дали оборудването работи и да представят документи за естеството на товар, чиято законност е под съмнение.
Допълнителна информация ТУК