Европейският икономически и социален комитет (ЕИСК) поднови призива си за специален „син пакт на ЕС“ под формата на ново становище относно устойчивостта на водите и промишленото развитие, прието непосредствено преди обявяването от председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен на стратегия за устойчивост на водите. Промишленото бъдеще на Европа зависи от водата, а неотдавнашно проучване на Евробарометър показва, че европейците подкрепят по-решителни действия по въпросите на водите.
ЕИСК се застъпва за Синя сделка на ЕС вече повече от година, като подчертава необходимостта от самостоятелна стратегия, насочена към водата — важен, но все по-ограничен ресурс. „Зеленият пакт не е достатъчен„, подчертава Флориан Марин, докладчик на ЕИСК по становището „Индустриални и технологични подходи и най-добри практики в подкрепа на общество, устойчиво на водите“. Той подчерта необходимостта от специална стратегия в прехода към интелигентно по отношение на водата общество.
Стратегията за устойчивост на водните ресурси, обявена от председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен в новите политически насоки на Комисията за периода 2024—2029 г., показва, че призивът за синя сделка на ЕС се чува и набира скорост. В същото време двадесет и една държави членки на ЕС наскоро призоваха Европейската комисия да „гарантира, че водата ще бъде основен приоритет в европейския дневен ред през следващите години“. Ново проучване на Европейското патентно ведомство (ЕПВ) разкрива, че Европа е водеща в световен мащаб в разработването на водни технологии. Проучването показва, че 40% от изобретенията в технологиите, свързани с водата, идват от европейски учени, като Германия, Франция и Обединеното кралство са в челните редици на тази иновация.
В новото становище на ЕИСК се очертава всеобхватна стратегия, която включва както технологичните иновации, така и развитието на работната сила. В него се подчертава значението на технологиите за ефективно използване на водата и на политиките за устойчиво управление на водите, включително намаляване, повторно използване и рециклиране на водата в рамките на промишлените процеси.
Технологията сама по себе си няма да реши проблема. ЕИСК подчертава необходимостта от „водна култура“ и от работна сила, подготвена да управлява ефективно водните ресурси. В Синия пакт на ЕС се призовава за „пътна карта за човешкото измерение“, за да се развият необходимите умения.
Силната обществена подкрепа за засилени мерки в областта на водите придава тежест на призива на ЕИСК за действие. Според проучване на Евробарометър 78% от европейците смятат, че ЕС трябва да предприеме по-решителни действия по отношение на водните проблеми. Проучването също така разкри значително безпокойство от замърсяването на водата, свръхконсумацията и опасните химикали. Значително мнозинство от европейците изразяват загриженост относно въздействието на свързаните с водата въпроси върху здравето и околната среда и считат, че заинтересованите страни на национално ниво не правят достатъчно, за да използват водата ефективно.
Синият пакт на ЕИСК предлага пътна карта за устойчиво бъдеще, която интегрира управлението на водите в промишлената стратегия на ЕС. Като инвестира във водна инфраструктура, управление на данни и умения на работната сила, Европа може да гарантира запазването на конкурентоспособността на промишлеността си, като същевременно защитава този жизненоважен ресурс.