Дългосрочният бюджет на ЕС задава финансовата рамка за период от седем години, но какво се случва, ако междувременно възникне проблем и са нужни средства за преодоляването му? Европейският парламент иска да подобри възможностите на ЕС да реагира адекватно на непредвидени обстоятелства. Ново споразумение със страните-членки, което депутатите ще гласуват в пленарна зала тази седмица, открива пътя към преодоляване на проблеми с финансирането, породени от липсата на гъвкавост в бюджета.
Определянето на бюджетна рамка на ЕС веднъж на всеки седем години прави трудно намирането на допълнителни средства за реагиране на кризи като миграционната вълна, терористичните заплахи или природни бедствия.
Затова при последното договаряне на дългосрочен бюджет през 2013 г. Парламентът направи така, че споразумението за 2014-2020 г. да подлежи на преразглеждане по средата на финансовия период, за да може да се направи оценка дали той още отговаря адекватно на изменящата се ситуация.
На 27 март бюджетната комисия на ЕП гласува препоръките си във връзка с това преразглеждане, след като бе постигнато предварително споразумение със страните-членки по него.
По-гъвкава бюджетна система
Освен за промяна на начина на функциониране на бюджета Парламентът и държавите-членки се договориха да подкрепят предложение на Комисията за заделяне на допълнителни 6 млрд. евро за стимулиране на икономическия растеж, създаване на работни места, овладяване на миграционната криза и укрепване на сигурността.
Двамата докладчици на Парламента работят и по изготвяне на позиция за следващия финансов период. Те очакват да представят документа през ноември.
Следващи стъпки
Парламентът ще гласува на 5 април по прегледа на многогодишната финансова рамка на ЕС. След това Съветът ще трябва официално да одобри документа с единодушие.