България се нарежда в Top 50 според шестото издание на Глобалния иновационен индекс (Global Innovation Index), публикуван съвместно с Cornell University, INSEAD и Световната организация за интелектуална собственост (WIPO).
Общо 16 европейски страни са сред първите 25 в света според доклада, тринадесет от които са членки на Европейския съюз. Петнадесет други eвропейски страни следват в Топ 50, в това число всички останали страни от ЕС, с изключение на Гърция, която изостава с 55-то си място в класацията. България е на значително високата 41-ва позиция, оставяйки Румъния (48-ма) и Полша (49-та) зад себе си.
Според статистиката за "най-добре представящата се по приходи група", когато резултатите са базирани на стадиите на развитие на страните, класифицирани според данните за приходите в страните на Световната Банка, България отново е сред 10-те най-добри изпълнители в трите индекса: Глобален иновационен индекс, под-индекс на "Иновациите на изхода" (Innovation Output Sub-Index) и Отношение на ефективността на иновациите. Коефициента за ефективност е проектиран да бъде неутрален по отношение на етапа на развитие на страните, като това отразяват и данните в доклада. Сред страните с доход над средния, България, Китай, Коста Рика, Латвия, Малайзия, и Румъния успяват да стигнат до Топ 40 в световен мащаб по резултати, преодолявайки по-слабите си възможности.
В общото класиране на страните според Глобалния иновационен индекс през 2011 г. България се нарежда на 42-ро място, на 49-то през 2010 г. и 74-то през 2009 г. Това класиране показва не само преминаване в първата половина, а в първата третина на класацията на страните по глобална иновация. Формирането на тази тенденция говори за осезаем напредък в областта на иновациите в нашата страна.