Нов доклад на Групата на Световна банка разкрива, че темповете на регулаторна реформа в региона на Европа и Централна Азия остават високи, като през изминалата година 19 страни от региона са предприели 65 реформи за подобряване на бизнес регулациите.
Докладът „Doing Business 2014: Understanding Regulations for Small and Medium-Size Enterprises" показва, че усилията за укрепване на правните институции и намаляване на сложността и разходите при регулаторните процеси са се оказали полезни за предприемачите в Европа и Централна Азия. Регионът е изпреварил Източна Азия и Тихоокеанския регион и се е превърнал във втория най-благоприятен за бизнес регион в света, непосредствено след икономиките с висок доход на страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
В доклада се констатира, че от 2009 г. насам своите практики за стартиране на бизнес са подобрили 92 процента от икономиките в Европа и Централна Азия, което е повече в сравнение с всеки друг регион в света. Благодарение на тези усилия, днес стартирането на бизнес е най-лесно в региона на Европа и Централна Азия, който изпреварва по този показател икономиките с висок доход от ОИСР. В отговор на финансовата криза през същия период 73 процента от икономиките в региона са реформирали производството по несъстоятелност, а 85 процента са въвели улеснения при плащането на данъци.
„Присъединяването към Европейския съюз (ЕС) през 2004 г. послужи като мощен стимул за някои икономики в региона”, заяви Аугусто Лопес - Кларос, директор Глобални индикатори и анализи в Група на Световната банка. „В нашия доклад се констатира, че тези икономики са продължили по пътя на цялостна и амбициозна икономическа и институционална реформа дори и след влизането си в ЕС, за да гарантират, че ще бъдат конкурентноспособни спрямо своите по-развити партньори с висок доход. Освен това в доклада се посочва, че окуражаващи новини са налице в цяла Европа и Централна Азия. От 20-те икономики, които от 2009 г. насам в най-голяма степен са намалили разликите със съществуващите по-добри бизнес регулаторни практики, девет са от региона на Европа и Централна Азия: Армения, Беларус, Грузия, Косово, Бивша югославска република Македония, Молдова, Полша, Руската федерация и Украйна”.
България запазва позициите си в класирането и тази година е поставена на 58 място от 189 държави в сравнение с миналогодишното класиране, когато беше на 57 позиция от 185 страни.
Руската федерация е сред 10-те страни в света, постигнали най-голямо подобрение през изминалата година, като е осъществила реформи в пет области, измервани с методологията Doing Business. При получаване на разрешения в Москва строителите вече не се сблъскват с толкова голямо забавяне, процесите на одобрение са оптимизирани, а таксите - по-ниски благодарение на приемането на Национален кодекс по градоустройство и срокове за регистрация на нови сгради.
Полша продължава да усъвършенства своите регулации и в тазгодишния доклад е на 45-то място по лекота на правене на бизнес в глобалната класация на 189 икономики. През изминалата година правителството е опростило процедурите за бизнес регистрация и получаване на разрешения за строителство.
Хърватия е отбелязала подобрение в пет области. Така например, в областта на трансграничната търговия правителството е инвестирало в подобрения в пристанището на Риека и е рационализирало експортните митнически процедури в процеса на подготовка за присъединяване към Конвенцията за общ транзитен режим на ЕС.
Сингапур оглавява световната класация по лекота на правене на бизнес. В списъка на 10-те икономики с най-благоприятни бизнес регулации влизат още Хонконг, Китай, Нова Зеландия, САЩ, Дания, Малайзия, Република Корея, Грузия, Норвегия и Обединеното кралство.
Наред с глобалната класация, всяка година докладът Doing Business отбелязва икономиките, които са подобрили най-много показателите си в сравнение с предходната година. 10-те икономики, които оглавяват списъка тази година, са (по реда на подобрение): Украйна, Руанда, Руската федерация, Филипините, Косово, Джибути, Кот д'Ивоар, Бурунди, Бивша югославска република Македония и Гватемала. Въпреки това, предизвикателствата остават - пет от страните, отбелязали най-голямо подобрение тази година - Бурунди, Кот д'Ивоар, Джибути, Филипините и Украйна, все още са в долната половина на глобалната класация по лекота на правене бизнес.
За докладите Doing Business - посетете Интернет страница www.doingbusiness.org
За Групата на Световната Банка - посетете Интернет страниците www.worldbank.org, www.miga.org и www.ifc.org